Oğuzhan Er
1 year ago - 1 Dakika, 12 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

"10. Uluslararası Dünya Dili Türkçe" Sempozyumu Eskişehir’de Gerçekleşti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) önderliğinde, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde 10. Uluslararası Dünya Dili Türkçe" sempozyumu düzenlendi.

"10. Uluslararası Dünya Dili Türkçe" Sempozyumu Eskişehir’de Gerçekleşti


TİKA’ dan yapılan yazılı açıklamada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ile Türk Dil Kurumu (TDK) iş birliğinde yapılan sempozyumun açılış töreninde konuşan ESOGÜ Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) Müdürü Prof. Dr. Ferruh Ağca, 3 gün boyunca 58 oturumda toplam 240 bildirinin sunulduğunu belirtildi.

ESOGÜ Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) Müdürü Prof. Dr. Ferruh Ağca, Türkçenin her bakımdan dünyanın en büyük dillerinden biri olduğunu belirtti. "Dünya dili Türkçe" ifadesinden oldukça memnun olduğunu belirten Ağca, bunun yalnızca bir “hayal” olmadığını dile getirdi.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz ise bu sempozyumun Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafında gerçekleşmesi adına memnuniyetini dile getirdi ve Atabetü'l Hakayık eserinin, UNESCO'nun 39. Genel Konferansı'nda anma ve kutlama yıl dönümleri arasına dâhil edildiğinin altını çizdi.

Sempozyuma katılan TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin ise dünya dili olma yolundaki Türkçenin Orhun Anıtları gibi çok eski edebi eserlere sahip olduğu belirterek, bütün dünyaya Türkçe öğretmek adına yoğun çaba harcadıklarını belirtti.Türkçe öğrenmek için de yoğun bir talep olduğunu belirten Gülsevin, yabancı diller bünyesinde yaklaşık 12 bin kadar Türkçe kelime olduğunu açıkladı.