Türkan Hüseynova
3 years ago - 1 Dakika, 38 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

14. Kazan Müslüman Film Festivali Başladı

14. Kazan Uluslararası Müslüman Film Festivalinin açılışı bugün  yapılacak. Festival 10 Eylül'e kadar Tataristan'ın başkenti Kazan'da devam edecek.

14. Kazan Müslüman Film Festivali Başladı


Her yıl dünyanın ve Rusya'nın çeşitli cumhuriyetlerinden yüzlerce sanatseverin katıldığı festivalin sloganı "diyalog kültürüne diyalog yoluyla". Festivale 1 Haziran'a kadar 500 film sunulmuş, 10 dalda yarışmaya hak kazanan 60 film 1 Temmuz'da açıklanmıştı. 

Organizatörlere göre bu yıl, Çinli yönetmenlerin yanı sıra Hint sinemacılarından da festivale ilgi büyük oldu. Bu festivalde Amerikan sinemasının oldukça renkli bir şekilde temsil edilmesi bekleniyor.

Festivale Oliver Stone'un oğlu Amerikalı aktör ve senarist Sean Stone'un baş rol oyuncusu olduğu "Battlefield" filmi de katılacak. 

Kazan Film Festivali, festival ortaklarının- Uluslararası Belgesel Film Festivali "Türk Dünyası" (Türkiye) ve Asvan Uluslararası Kadın Filmleri Festivali (Mısır) filmlerine özel ilgi gösterecek.

Festivalin organizasyonunu Tataristan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Rusya Müftüler Konseyi, Kazan şehrinin belediye İcra Komitesi, Tataristan Cinematographers Birliği' yapıyor.

Festival programı, komisyon tarafından seçilen Rus ve yabancı filmleri kapsıyor. Festival programı uzun metrajlı filmler, kısa kurmaca filmler, animasyon filmler, uzun metrajlı belgesel, kısa belgesel dallarından oluşuyor. Festival kapsamında, yuvarlak masala söyleşileri, şiirsel ve müzikli akşamlar, konferanslar, konserler, sinema ve edebiyatın emekçilerini anma ve onurlandırma programları ve basın toplantıları düzenlenecektir.

14. Kazan Müslüman Film Festivali Başladı


FESTİVAL ÖDÜLLERİ

1. En iyi uzun metrajlı film 

2. Uzun metrajlı film dalında en iyi yönetmen 

3. Uzun metrajlı film dalında en iyi senaryo

4. Uzun metrajlı film dalında en iyi görüntü yönetmeni

5. Uzun metrajlı film dalında en iyi erkek oyuncu 

6. Uzun metrajlı film dalında en iyi kadın oyuncu 

7. En iyi kısa film 

8. En iyi uzun metrajlı belgesel 

9. En iyi kısa belgesel filmi 

10. "Genç Rusya" dalında en iyi kısa film

Kazan Uluslararası Müslüman Film Festivali ulusal veya dini ilişkilere bakılmaksızın barış, hoşgörü ve hümanizm görüşlerini taşıyan evrensel manevi ve ahlaki değerleri ve kültürel gelenekleri yansıtan oyun, belgesel ve animasyon film yarışmasıdır. 

Film festivali 2005 yılından itibaren her yıl düzenli olarak düzenleniyor.

Kaynak: Kazan-mfmk