Dilek Özdemir
3 years ago - 1 Dakika, 7 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü

Birleşmiş Milletler’in Bağdat’taki merkezi 19 Ağustos 2003 tarihinde bombalandı. Bu saldırı sonucunda 22 Birleşmiş Milletler çalışanı hayatını kaybetti. Bu olaydan sonra 19 Ağustos; Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca 22 mensubunun ölümünü anma amacıyla Dünya İnsani Yardım Günü olarak belirlenmiştir. 

İnsani Yardım Günü, dünyada savaş, olağanüstü durumlar ve doğal afet mağdurlarına yardım ulaştırmak için kendi hayatlarını tehlikeye atan insani yardım gönüllülerini onurlandırmak ve bu kutsal göreve vurgu yapıp farkındalık oluşturmak için bir fırsattır. 

19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü


Bugün, mağdur insanlara yardım götürüp destek olmak isteyen gönüllülerin karşı karşıya kaldıkları saldırıları, yaralananları hatta öldürülenleri anma günüdür. 

Dünya çapında meydana gelen tüm saldırılarla ilgili en son veriler, insani yardım çalışanlarına yönelik saldırıların hızla artma eğiliminde olduğunu göstermekte.

Son on yılda, bir insani yardım çalışanının saldırıya uğrama riski oranı dört kat arttı. Bu süreç hızla devam ederse güven ortamının oluşmaması nedeniyle yardım örgütleri faaliyetlerini durdurmak ya da tehlikeli bölgelerden çekilmek zorunda kalmaya zorlanabilir. Bu da milyonlarca yardıma muhtaç kişinin temel yardımlardan faydalanamayacağı anlamına gelmektedir.

Uluslararası insancıl hukuk ilkelerine uymanın önemini yeniden ifade etmek için 19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü iyi bir fırsattır.