Aiperi Seiitbekova
2 years ago - 58 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

20 Binden Fazla Kişi Halep'e Döndü

Türkiye ve Rusya'nın arabuluculuğunda başlatılan çatışmasızlık halinin akabinde, harabeye dönüşen Suriye'de hayat kısmen normale dönüyor. 

20 Binden Fazla Kişi Halep


Rusya  Haber Ajansı, teroristlerden kurtarılan Halep ve civarına 20 binden fazla sivilin geri döndüğünü yerel şeyh Abdullah Dandal'ın açıklamasına dayanarak yazdı.

Habere göre, Halep'in güney-doğu bölgelerinde evlerine dönen siviller, Suriye'de 7 yıl önce savaşın başlamasıyla buraları terk edenlerden. 

Türkiye ve Rusya'nın arabuluculuğunda başlatılan çatışmasızlık halinin akabinde, vilayetin doğusunda  hayat yeniden normale dönüştürülmeye başlamasının ardından, binlerce siviller evlerine dönmeye başladı. 

En başta, yerel makamlar tarafından şehirler arasındaki tüm yolları incelendi ve gerekli yerlerde onarım işleri yapıldı. Daha sonra düzenli ürün tedariki ile evlerin onarılması için hazırlıklar görüldü.

Bunun dışında sivillerin şehire güvenli girişleri için, İdlib yakınlarındaki Ebu Ed Duhur geçişinde Rus askerleri tarafından güvenlik kontrolleri yapılıyor. 

Askerler, tüm taşıt araçları denetleyip sivillerin kayıtlarını yapıyorlar. Ayrıca, kontrol noktasında insanların dinlenebileceği ve gerekirse tıbbi yardım alabileceği bir merkez de görev yapıyor.

 Kaynak: ria.ru