Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 12 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

2018 Dünya Halter Şampiyonası Heyecanı Başlıyor

Türkmenistan’da Uluslararası Halter Şampiyonası için geri sayım başladı. 1 Kasım’da gerçekleşecek olan açılış töreni ile Şampiyona resmen başlayacak. 

2018 Dünya Halter Şampiyonası Heyecanı Başlıyor


Şampiyona hazırlıkları devam ederken, Başkent Aşkabat’da da bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantının ana konusunu ise sağlık, teknik yürütme konuları oluşturuyor.

31 Ekim'de ise Türkmenistan temsilcilerinin de katılacağı Uluslararası Halter Federasyonu Kongresi, Sport Hotel toplantı salonunda gerçekleşecek.

Aşkabat Uluslarararası Havalimanı'nda Dünya Şampiyonası'nın katılımcıları ve misafirler için "yeşil koridor " adıyla basitleştirilmiş bir geçiş prosedürü uygulandı. Yaklaşık 500 kadar üniversite öğrencisi de bu süreçte 24 saat boyunca gönüllü olarak görev alacak. Misafirler için de internet kafeler, postaneler, ATM'ler ve döviz büroları 24 saat hizmet verecek.

Şampiyona sona erene kadar ise 32 spor doktoru ve 400'den fazla sağlık çalışanı bulunan tıp merkezi aktif olarak hizmette olacak.

Olimpiyat şehrine yakın dört büyük alışveriş merkezi de Şampiyona günlerinde her saat açık olacak.

Türkiye'yi 10 kadın ve 7 erkek sporcunun temsil edeceği şampiyonada 67 altın, 67 gümüş ve 67 bronz olmak üzere 201 madalya verilecek.  Şampiyonada Afrika, Avrupa, Asya, Amerika ve Okyanusya'dan yaklaşık 100 ülkeden 800 sporcu, 300 çalıştırıcı, 45 hakem, 70 medya temsilcisi, bir grup sağlık personeli, doktor ve Uluslararası Halter Federasyonu'ndan 100'den fazla uzman olmak üzere yaklaşık 1500 katılımcı yer alacak.

Türkmence, İngilizce ve Rusça olarak hizmet veren şampiyona resmi internet sitesinin yanı sıra, 145 ülkede de EURONEWS ve diğer televizyon kanallarında şampiyona canlı olarak yayınlanacak.