Sevde Kalafat
2 years ago - 50 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

2018 Troya Yılı İlan Edildi

Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine alınışının 20. yılında Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklaması ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 "Troya Yılı” ilan edildi.

2018 Troya Yılı İlan Edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinatörlüğünde devam eden "2018 Troya Yılı" etkinlikleri şubat ayı itibarıyla başladı. Hem Anadolu'da hem de dünya çapında kültürel ve tarihsel değer bakımından önemli bir yere sahip olan Troya, Türkiye ve dünyaya tanıtılmaya devam ediyor. Yalnızca yurt içinde değil İtalya, Çin, Kırgızistan, Ukrayna, Kazakistan gibi birçok ülkede etkinlikler yapılacak. Kültürel etkinliklerin yanı sıra bölgede alt ve üst yapı iyileştirmeleri, yeni gezi ve tur güzergahları, bisiklet ve yürüyüş yolları, cazibe merkezleri, Troia Kültür, Aeneas, Aziz Paul gibi kültür rotaları oluşturulması planlanıyor.

Aynı zamanda Troya Antik Kenti’nden çıkarılan tarihi eserlerin tek bir yerde toplanması amacıyla bakanlık tarafından bir de müze oluşturuluyor. Troya Antik Kenti'ne "2018 Troya Yılı" sebebiyle 700 bin turistin gelmesi beklenmekte.