Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 30 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

"2019 Türkiye Yılı" Hazırlıkları Devam Ediyor

Rusya’ nın 2019 yılını “ Türkiye Yılı ” ilan etmesi sonrası ülkede hazırlıklar başladı. St. Petersburg’da Türk- Rus Kültür platformu adına bir toplantı gerçekleşti.

"2019 Türkiye Yılı" Hazırlıkları Devam Ediyor


Yayın grupları arasında toplantıda yer alan Boyut Yayın Grubu'nu temsil eden Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Özukan ve sanatçı-besteci Anjalika Akbar gibi isimlerin de yer aldığı Türk Heyeti, Rus Heyet ile toplantıda bir araya geldi

Toplantıda söz alan Platform genel sekreteri D.Kutuzov, Bülent Özukan ve Rus heyet tarafından düzenlenecek olan programda, 6 ay devam edecek olan “Tarihi Türk-Rus Haritaları” sergisinin açılacak olmasından dolayı duyduğu mutluluğunu açıkça ortaya koydu.

Toplantıda, ilerleyen dönemlerde de başta Kazan olmak üzere serginin birçok yerde de açılması gerektiğini vurgulayan İslam bilim tarihi araştırmacısı Dr. Fuat Sezgin, ilerleyen günlerde bu gibi faaliyetlerin yaygınlaşması gerektiğini sözlerine ekledi.

Etkinlikler arasında oldukça dikkat çekici olan gösteri ise Türkiye Heyeti içerisinde bulunan, Rus kökenli sanatçı ve bestekar Anjalika Akbar’in “Ayvazovski’nin İstanbul’u” adlı serginin hazırlıkları içerisinde olacağının belirtilmesiydi. Kasım ayında çalışmalarına daha da hız vereceğini açıklayan yetkiler "2019 Türkiye Yılı" çalışmalarına oldukça önem verildiğini söyledi. Yapılan hazırlıklara bakılacak olursa oldukça hazır bir şekilde çalışmalarını yürüten yetkililer, en ufak pürüz olmaması adına yoğun çaba sarf ediyor.

2018 Yılının ilk aylarında iki ülkenin bir araya geldiği çeşitli toplantılar sonrasında da dillendirilen, 2019 yılının Türk –Rus ikili ilişkilerini arttırmak adına birçok çalışma yapılacağı belirtilmişti. Türkiye ve Rusya adına 2019 yılının dostlukların pekiştirilmesi adına iyi bir fırsat olduğu ve bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiği açıklamaları sonrasında Rusya, 2019 Yılını "Türkiye Yılı" ilan etmişti.