Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 26 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

4. Türk Filmleri Haftası Bakü’de Başladı

4. Türk Filmleri Haftası başkent Bakü'de "Güller" filmi ile başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının önderliğinde Yerli Düşünce Derneği ve Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği tarafından düzenlenen açılışa Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Azerbaycanlı milletvekilleri ile sinema ve sanat çevresinden birçok davetli katıldı.

4. Türk Filmleri Haftası Bakü’de Başladı


Organizasyonda Gizem Karaca, Deniz Oral, Sezgin Erdemir ile yapımcılar Halil Kardaş ve Ahmet Edebali gibi isimler de yer aldı.

Türk Filmleri Haftası projelerini 60. hükümetin bağımsız kültür bakanıyken başlattıklarını, ayrı beşiklerde büyümüş kardeşleri sinema yoluyla tekrar bir araya getirmeyi amaçladıklarını belirten Topçu;"Türk dili konuşan ülkeler ortak sinema fonu oluşturmalıdır. Bizim gerçek hikâyelerimiz var. Bu fon bizim hikâyemizi sinema yoluyla medeniyet coğrafyamıza aktarsa bir sinema sanayisi de oluşturabiliriz. Bizim medeniyetimizin anlatılması lazım. Ortak filmler yapılsın istiyorum. Türk İslam coğrafyasının birlikte sinema sanayisi oluşturmasını arzu ediyorum. Başkalarının kültür emperyalizmi yoluyla empoze ettiği, bizim yapımızı bozan birtakım şeylerden de kurtulmuş oluruz."İfadelerini kullandı.

Etkinlikte söz alan Büyükelçi Özoral ise Türk Filmleri Haftası'nın artık bir gelenek olduğunu belirterek, "Bu etkinlik, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kültür köprüsünü, insani köprüyü güçlendirecektir. Yoğun bir ilginin olduğunu memnunlukla görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Koordinatör Öner Kılıç ise,etkinliklerdeki asıl gayenin Türk dünyası sinemacıları arasında bağlantıyı pekiştirmek olduğunun altını çizdi.

Bakü Türk Filmleri Haftası etkinlikleri 27 Kasım’a kadar devam edecek.

4. Türk Filmleri Haftası kapsamında gösterilecek filmler

  • Mehmet Gün - Güller
  • Biran Dalkıran - Seni Seviyorum Adamım
  • Mahmut Fazıl Coşkun - Anons
  • Çağatay Tosun - Can Feda
  • Ahmet Edebali - Hay