Mamurjon Akhmatjonov
4 years ago - 58 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan'ı 5 Ayda 2 Milyon 200 Bin Turist Ziyaret Etti

Özbekistan'ı ziyaret eden yabancı turist sayısı bir senede %93'e arttı.

Özbekistan


Özbekistan Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi Senatosunun on beşinci genel kurul toplantısı, 29 Haziran'da ikinci iş gününe başladı. Senatörler, Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının faaliyetleri ve icraatları ile ilgili Bakan tarafından bilgilendirildi. Bu durum KUN.uz muhabiri tarafından rapor edildi.

Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov, Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev'in Tacikistan ve Amerika Birleşik Devletleri ziyareti, Türkiye ve Türkmenistan Cumhurbaşkanlarının Taşkent ziyareti sırasında gerçekleştirilen toplantıların önemi hakkında konuştu. Bundan sonra Bakanlığın hedeflediği faaliyetler gündeme getirildi.

Bu yılın Ocak ayında, Cumhurbaşkanının katılımı ile video-konferans gerçekleştirilerek 35 yabancı ülke ile işbirliği için bir yol haritası geliştirildi. Aynı zamanda, yurtdışından davet edilen meşhur insanlar, sanat ve spor temsilcileri, Özbekistan'ın turizm markasının dünyaya tanıtmak amaçlı kültür elçiler olarak, Özbekistan'ın yurt dışındaki turist imajını geliştirmeye yardımcı oluyor.

Abdulaziz Kamilov, bazı ülke vatandaşları için vizesiz ve basitleştirilmiş vize rejimi sonucunda, son beş ayda 2 milyon 200 bin yabancı, Özbekistan'ı ziyaret ettiğini bildirdi. Bu, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 93 daha artmıştır.