Türkan Hüseynova
3 years ago - 50 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

700 Bini Aşkın Turist "ASAN Vize" ile Vize Aldı

Bu yıl 15 Mayıs tarihinde faaliyete başlayan “ASAN Vize” uygulaması ile Azerbaycan elektronik vize sistemine geçmişti. Uygulamanın başlamasıyla ASAN Vize vasıtasıyla bugüne kadar Azerbaycan'a gelen 702 bin 282 turiste vize verildi.

700 Bini Aşkın Turist "ASAN Vize" ile Vize Aldı


Vizelerden 566 bin 759'u 10 dilde hizmet veren  "Asan Viza" portalı  aracılığıyla, 135 bin 523'ü ise havalimanlarında kurulan bankomatlar vasıtasıyla verilmiştir.

Portal üzerinden vize alanların içerisinde ilk beşte sırasıyla İran, Suudi Arabistan, Pakistan, Hindistan ve Türkiye vatandaşları yer alıyor. Havalimanlarındaki bankomatlar üzerinden en çok vize başvurusu yapan ülke vatandaşları sıralaması ise şöyle: Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, Çin, İran, İsrail, Endonezya, Kuveyt, Katar, Malezya, Umman, Suudi Arabistan, Singapur, Türkiye, Japonya.

700 Bini Aşkın Turist "ASAN Vize" ile Vize Aldı


Bir yabancının Asan Vize uygulaması ile vize alma süresi ortalama 2 dakika sürüyor.

Bakü, Gence, Gebele ve Lenkeran uluslararası havalimanlarında "Asan Vize" sistemi vasıtasıyla yabancı turistlerin elektronik vizelerinin resmileştirilmesi işlemi sağlanıyor. Bu prosedür için havalimanlarında 83 personel Azerbaycan, Türk, İngiliz, Fransız, İspanyol, Alman, Hint, Arap, Fars, İbrani, Urdu, Rus ve Norveç dillerinde hizmet veriyor.

Kaynak: publika.az