Dilek Özdemir
1 year ago - 1 Dakika, 35 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

8 Mayıs Dünya Talasemi Günü

Talasemi ya da diğer adıyla Akdeniz Anemisi; dünyada ve ülkemizde sık görülen ailesel geçişi olan kalıtsal bir kan hastalığı. Talasemi’nin en fazla Trakya ve Akdeniz Bölgesi’nde görüldüğünü bildiren uzmanlar, Türkiye’de 1 milyondan fazla kişinin hastalığı taşıdığından habersiz şekilde yaşadığını belirterek, “Solgun yüzü dikkate alın” diyorlar.

8 Mayıs Dünya Talasemi Günü

Talasemi nedir?

Talasemi ya da bir diğer adıyla Akdeniz Anemisi, öncelikle Akdeniz Bölgesi’nde görülmesine rağmen, göçlerle yayılması sonucunda dünyanın her ülkesinde görülmeye başlayan kalıtsal bir kan hastalığı.

Anne ve babadan çocuklara geçebilen Talasemi, dokulara oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin molekülünün yapımının genetik bir hasar sonucu bozulması ya da yetersizlik oluşması durumunda gelişiyor.

Türkiye’de Talasemi hastalığı

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülkemizde 1 milyon 300 bin taşıyıcı ve 5 bine yakın da Talasemi hastası bulunuyor. Bölgesel dağılım açısından bakıldığında da Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yoğunluğun arttığı görülüyor. Türkiye genelinde 40-50 kişide bir kişi hastalığa neden olan geni taşırken, Antalya, Adana ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde her 10 kişiden birinin bu genlere sahip olduğu biliniyor. Akdeniz, Ege ve Trakya bölgeleri, taşıyıcılığın yüksek olduğu bölgeler.

Türkiye’de akraba evliliklerinin fazla olması ve akraba evliliklerinin %70’inin 1. derece akrabalar arasında yapılması nedeniyle, genetik geçişli bir hastalık olan talaseminin görülme sıklığı artmaktadır. Bu nedenle, ikisi de taşıyıcı olan çiftlerin bilinmesi ve çocuk sahibi olmadan önce genetik danışmanlıktan yararlanmaları, hastalığın önlenmesi açısından önemli.

Türk Pediatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mualla Çetin, çiftlerin evlilik öncesi yaptıracakları testlerle talaseminin saptanabildiğini belirterek, "2009'da evlenen çiftlerin yüzde 82'si taranmıştır. Böylece yeni doğan talasemili sayısı da yüzde 87 azalmıştır" dedi.