Dilek Özdemir
3 years ago - 1 Dakika, 20 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

AB Büyükelçileri Edirne'de

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve AB Üyesi Devletler'in Büyükelçileri ve Eşleri 27 - 29 Mayıs tarihlerinde Edirne'yi ziyaret edecek, son gün düzenlenecek konferansa İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katılacak.

AB Büyükelçileri Edirne


Büyükelçiler ve eşleri bugün saat 14.15'te Kapıkule Sınır Kapısı'na gelecek ve buradan yaya olarak Bulgaristan Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'na geçecek.

Kapitan Andreevo'dan Svilengrad kasabasına geçecek olan heyet, Osmanlı zamanında kurulmuş ve AB fonlarıyla onarımı yapılmış tarihi köprüde iki taraftan yerel halkla bir araya gelecek. Köprüde “Ekmek ve Tuz” eşliğinde Haskovo Bölgesi Valisi Stanislav Dechev tarafından gerçekleştirilecek .

Sınırın her iki tarafından “Komşuluk Hikayeleri”nin paylaşılması amacıyla yerel Bulgar ve Türk halkı ile gerçekleştirilecek gayrı resmi kültür toplantısının 'Üzüm toplama' seremonisi ile geleneksel karşılama töreni yapılacak ve Svelingrad Kültür Merkezi'nde çeşitli gösteriler sunulacak.

Heyet Edirne ziyaretini 27 Mayıs Pazar günü saat 09.25'de Sultan II. Beyazıt Sağlık Müzesi'nden kent turu ile başlayacak, ardından Selimiye Camisi, Lozan Anıtı, Edirne Sarayı, Tarihi Arasta ve Alipaşa Çarşıları, Deveci Han Kültür Merkezi, Ekmekçizade Hanı, Bahai Evi ve Büyük Sinagog, Tarihi Elektrik Fabrikası Kültür Merkezi gezilecek.

28 Mayıs Pazartesi günü AB Ülkeleri Büyükelçileri saat 10.30'dan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ticaret Odası Başkanı Özal Öztürk ile görüşecek.

29 Mayıs Salı günü de AB Ülkeleri Büyükelçileri Yerel yetkililerin katılımıyla Bulgaristan Büyükelçiliği tarafından düzenlenen Sınır Ötesi İşbirliği Konferansı'na katılacak. Ramada Oteli'ndeki konferansa İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katılım gösterecek.