Aiperi Seiitbekova
3 years ago - 48 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

AB, DTÖ'ye Girmesi İçin Özbekistan'a 5 Milyon Euro Vermeye Hazır

Avrupa Birliği'nin 2014-2020 yılları arasında Özbekistan'a yapacağı hibe desteğinin toplam bütçesi 168 milyon euroyu oluşturuyor.

AB, DTÖ


Özbekistan Devlet Yatırımları Komitesi, Brüksel'de Özbekistan'ın Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) katılmasıyla ilgili "Özbekistan-Avrupa Birliği" toplantısı düzenlendiğini bildirdi.

Komite, Brüksel'deki müzakerelerin sonucunda, tarafların Özbekistan'ın 30 milyon euroluk ''Fergana Bölgesindeki Su Kaynaklarının Sürdürülebilir Yönetimi Projesi'' ile 15 milyon euroluk ''Hayvancılık Sektörünün Gelişimi Projesi''ne ilişkin anlaşmaları imzaladığını bildirdi. 

Ayrıca AB, Özbekistan'ın DTÖ'ye  katılma sürecinde yardımcı olmak için 5 milyon euroluk tahsisat anlaşmasını imzaladı. Bu bütçe, ülkenin kırsal bölgelerin geliştirilmesi ve halkın istihdamı için kullanılacak. 

Bunun dışında AB, Özbekistan'ın devlet bütçesini desteklemek için 2019 yılında 40 milyon euroluk bir hibe desteğinde bulunacak.

AB'nin Özbekistan'da gerçekleştirdiği 2014-2020 Ulusal Yardım Programı'nın toplam bütçesi 168 milyon euro. Ülkede bugüne kadar AB yardımı ile toplam 100 milyon euroluk 25 proje hayata geçirildi.