Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 9 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

AB “İslamofobi”yi Irkçılık Biçimi Olarak Tanımalı

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından yayımlanan Avrupa İslamofobi Raporu'nun üçüncü sayısı olan bu çalışma 2017 yılında Avrupa’da İslamofobinin genel değerlendirmesinin yanı sıra Rusya ve Norveç’in de içinde bulunduğu 33 farklı ülkedeki İslamofobik gelişmeleri incelemektedir. Oluşturulan bu rapora Avrupa ülkelerinden önde gelen 40 akademisyen ve sivil toplum temsilcileride katıkıda bulunmuştur.


AB “İslamofobi”yi Irkçılık Biçimi Olarak Tanımalı


İslamofobi günümüzde Avrupa Devletleri, kurumları ve toplumlarında normalleşmiş olan bir ırkçılık türüdür. Müslüman karşıtı ırkçılıkla mücadele eden öncü bazı organizasyonlar, terör saldırıları sonrasında müslümanların ötekileştirilmelerinin, potansiyel suçlu muamelesi görmelerinin önüne geçilebilmesi için İslamofobinin belli bir ırkçılık biçimi olarak tanınmasını büyük önem taşıdığına değinmekte ve AB kurumlarının İslamofobi’yi insan hakları ihlallerine yol açabilen bir ırkçılık biçimi olarak siyaseten ve hukuken tanıması gerektiğini vurgulamaktadır.

İslamofobi kurbanlarının sadece yüzde 12'si uğradıkları saldırıları bildiriyor

Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı (FRA)’nın yaptığı bir araştırma sonucu Avrupa’daki Müslümanların sadece yüzde 12’sinin yaşadıkları ayrımcılığı ilgili makamlara bildirdiklerini tespit edilmiştir. Dolayısıyla, ayrımcılığın boyutu İslamofobi ve Avrupa’da Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarını inceleyen herhangi bir raporda yer alan rakamlardan çok daha fazladır.