suzan besici
3 years ago - 48 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

ABD Temsilciler Meclisi Türkiye'ye Yönelik Yaptırım İstedi

ABD Türkiye'ye Yaptırım İstedi

ABD Temsilciler Meclisi'ne Cumhuriyetçi kanattan Michael Mc Caul imzalı yeni bir karar tasarısı sunuldu. Yeni tasarıya göre, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sitemlerini almaktan vazgeçmemesi durumunda Türkiye'ye yönelik yaptırım uygulanması, F-35 programından dışlanması ve F-35 'lerin satışının iptali isteniyor.

ABD Temsilciler Meclisi Türkiye


S-400'ler Türkiye-Amerika İlişkilerini Zayıflatıyor

Tasarıda, Türkiye'nin Rus ve İran taraflarıyla yürüttüğü ilişkilerden duyulan rahatsızlık dile getirilirken şu ifadeler kullanıldı:

"Türkiye, alacağı S-400 hava savunma sistemleri ile NATO ve ABD'li ortaklarının güvenliğini hiçe sayıyor, ikili ilişkileri yıpratıyor ve Türkiye'nin de parçası olduğu F-35 üretim projesi ruhuyla uyuşmuyor".

Sunulan tasarıda, Türkiye'ye Patriot satışıyla ilgili tam destek verildiği belirtilirken, Türkiye'ye ABD'nin çok çeşitli askeri araç ve silah sattığı vurgulandı.

Türkiye Kınandı

Türkiye'nin, S-400'lerin alımından vazgeçmemesi nedeniyle kınandığı vurgulanan tasarıda, Türkiye'nin bu kararından vazgeçmemesi durumunda, ABD'nin yaptırımları tam olarak uygulaması istenildi.