S KENC
3 years ago - 2 Dakika
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

ABD ve İsrail artık UNESCO Üyesi Değil

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO 1945 yılında Paris’te kurulmuş bir organizasyon olup, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 190 üyesi bulunmaktadır. 

ABD ve İsrail artık UNESCO Üyesi Değil


İki yılda bir Paris’te toplanan UNESCO Genel Konferansları’nda üye ülkeler arasında eğitim, kültür ve bilim alanlarında işbirliği ve bu konularda standartlar geliştirilmesi gibi çalışmalar yürütülüyor. Örgüt tarafından oluşturulan Dünya Miras Listesi’nde ülkemizden 9 kültür varlığı yer alıyor. ABD, UNESCO’nun 2011 yılında Filistin’den bir eseri Dünya Miras Listesi’ne almasıyla bu organizasyona maddi desteğini çekmişti. 2018’in son saatlerinde ABD ve İsrail UNESCO’dan resmi olarak ayrıldıklarını açıkladılar.

UNESCO 2011 yılında Filistin’in El-Halil kentinde bulunan Eski Şehir’i dünya miras listesine almıştı. 

ABD ve İsrail artık UNESCO Üyesi Değil


Bunun üzerine önce maddi yardımı kesen, ardından organizasyondan ayrılacağını duyuran iki devlet sonunda bunu yerine getirdi. ABD tek başına UNESCO bütçesinin yüzde 22’lik kısmına tekabül eden 80 milyon dolarlık katkı payını ödemediğinden dolayı oy hakkını kaybetmişti. Bu UNESCO’nun bazı faaliyetlerini askıya almasına neden oldu. Örneğin 2011 yılında UNESCO, Bali’de düzenlenecek Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi toplantısını iptal etmek zorunda kalmıştı. Daha sonra UNESCO İsrail’i “işgalci güç” olarak tanımladığı bir karar tasarısını oylayarak kabul etmişti. Tasarı Katar, Sudan, Mısır, Cezayir, Umman ve Fas tarafından hazırlanmış, dönemin İsrail Başbakanı Natenyahu kararı “saçma” olarak nitelendirerek kararı kınamıştı. ABD ve İsrail ile birlikte tasarıya ret veren üyeler arasında Almanya, İngiltere, Hollanda ve İtalya gibi 10 ülke vardı. 22 oyla kabul yönünde oy kullanan ülkeler arasında Rusya, İsveç, Çin ve Brezilya da bulunmaktaydı.

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada ABD’nin UNESCO’dan çekilme ve daimi gözlemci statüsünde olma kararından bahisle kurumdaki yapısal reform ihtiyacı bulunduğunu ve İsrail karşıtı olarak değerlendirilen UNESCO kararının kabul edilemez olduğunu ifade etti. UNESCO Genel Direktörlüğü tarafından yapılan açıklamada ise Filistin’deki bir kültür varlığının miras listesine alınmasının İsrail çıkarlarına aykırı bulunmasının bunda etkili olduğundan bahsederek kararı üzülerek karşıladıklarını bildirdi. UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay UNESCO’nun antisemitizme ve ırkçılığa karşı çıktığını öte yandan düşünce özgürlüğüne saygılı olduğunu da ifade etti.