Aynur Toleubayeva
4 years ago - 54 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Aktöbe'de Hun Döneminde Gömülen "Altın Adam" Bulundu

Kazakistan'da Hun dönemine ait "Altın adam" tesadüf eseri bulundu.

Aktöbe


Aktöbe yakınlarındaki Kuraylı köyünde Aktobekristallsu şirketinin kum kazma çalışmaları esnasında Hun dönemine ait gömülü bir asker ve at eyerinin yanı sıra, değerli takılar ve deri kemer bulundu. 

Aktöbe


Şirketin çalışanları, kum kazarken bir kafatasına ve sonradan sarı renkli takı parçalarına rastladıklarını bildirdiler. Kazı çalışmalarını durduran personeller acilen bölge yetkililerine haber verdiklerini de eklediler. 

Çalışanlar tarafından tesadüf eseri bulunan eserin arkeolojik incelemelerin sonucunda, M.Ö. II-IV döneminde yaşayan bir savaşçıya ait mezar olduğu tespit edildi. Arkeologlar mezarlıktan kemiklerin dışında ayrıca sarı metallerle süslenmiş bir at eyerinin ve bir askerin şapka ve kıyafetlerinin de çıkartıldığını belirttiler. 

Aktöbe bölgesi tarih müzesinin müdürü Meyram Nurlanulı, mezarlıkta bulunan tüm değerli eşyaların müzeye getirilip kayıt altına alındığını ve restorasyon çalışmalarının başlatıldığını bildirdi. İleride bu eşyaların bölge müzesinin altın ve değerli eşyalar salonunda sergileneceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: inform.kz