Muhammet Şengöz
3 years ago - 6 Dakika, 31 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Alanya Azerbaycan'a Artık Çok Yakın

Azerbaycan'dan Alanya'ya 7 Haziran 2018 itibariyle haftada iki defa olmak üzere direk uçuşlar başladı. İlk misafirler Alanya havalimanında coşkuyla karşılandı. Turist kafilesi için karşılama töreni düzenlendi. Uçağın pist başına gelişinden itibaren itfaiye araçları su takıyla karşılama yaparak turistlere 'Hoş geldin' dedi. Bakü uçağından inen turistler, havalimanı personeli tarafından çiçeklerle karşılandı.

Alanya Azerbaycan


Alanya'yı biraz tanıyalım.

Alanya, eski adı Alaiye, Antalya iline bağlı Türkiye'nin en önemli Turistik merkezlerinden birisidir. Kuzeyinde Toros Dağları güneyinde Akdeniz’in bulunduğu küçük bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Antik çağda Pamfilya ve Klikya arasındaki çizgide yer aldığı için bazen Pamfilya bazen de Klikya olarak anılmıştır.

Şehrin ekonomisi çoğunlukla tarım ve turizme dayalıdır. Akdeniz ikliminin hakim olduğu ilçede narenciye üretimi ve seracılık çok gelişmiş tekniklerle yapılmaktadır. Alanya'nın iklimi Tropikal meyvelerin tümünün yetişmesine müsait bir iklimdir.

Akdeniz’in en güzel kıyılarından birine sahip olan Alanya’nın sahilleri incecik ve vücuda yapışmayan tertemiz kumsallarla kaplıdır. Alanya eşsiz kumsallarını yanısıra sahillerine üç beş km uzaklıkta birden bire yükselen Toros dağlarının yeşillikleri çam ve sedir ormanları, zirvelerden inen serin akarsuları ve yemyeşil vadileriyle doğayla iç içe harika bir ilçedir.

ALANYA KALESİ

Alanya Azerbaycan


Surlarının uzunluğu 6.5 kilometreyi bulan Alanya Kalesi, denizden 250 metreye kadar yükselen yarımada üzerindedir. Kandeleri adıyla da bilinen Alanya yarımadasındaki yerleşim, Helenistik döneme kadar inmekle birlikte günümüze kalan tarihi dokusu 13. yüzyıl Selçuklu eseridir. Kale, 1221 yılında kenti alıp yeniden inşa ettiren Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Kalenin 83 kulesi ve 140 burcu vardır. Ortaçağda surların içine yerleşmiş kentin su gereksinimi sağlamak üzere 400’e yakın sarnıç yapılmıştır. Sarnıçların bir kısmı günümüzde de kullanılmaktadır. Surlar, planlı bir şekilde Ehmedek, İçkale, Adam Atacağı, Cilvarda burnu üstü, Arap Evliyası Burcu ve Esat Burcu’nu inerek Tophane ve Tersane’yi geçip Kızılkule’de son bulacak şekilde inşa edilmiştir. Yarımadanın zirvesinde açık alan müzesi olarak değerlendirilen içkale bulunmaktadır. Sultan Alaaddin Keykubat sarayını burada yaptırmıştır. Kalede yerleşim günümüzde de sürmektedir. Ahşap ve kagir tarihi evlerin önünde tahta tezgahlarda ipek ve pamuklu dokuma yapılmakta, değişik figürlerde su kabakları boyanmakta, küçük bahçelerde otantik yemek servisi verilmektedir. Ayrıca kaleye çıkan yol üzerinde ve limana egemen yamaçlarında restoran ve kafeteryalar vardır.

KIZILKULE

Alanya Azerbaycan


Limandadır. Kentin sembolü olan sekizgen planlı yapı 13. yüzyıl Selçuklu eseridir. 1226 yılında Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından Sinop Kalesi’ni yapan Halepli yapı ustası Ebu Ali Reha el Kettani’ye yaptırılmıştır. İnşaat sırasında belli bir yükseklikten sonra taş blokları kaldırmak güç olduğu için üst kısmı pişmiş kırmızı tuğlalarla yapılmış ve bu nedenle Kızılkule adını almıştır. Kule duvarlarında antik çağdan kalma mermer bloklar görülmektedir. Sekizgen planlı ve her bir duvarı 12.5 metre genişliğinde olan kulenin yüksekliği 33 metre, çapı 29 metredir. İçinde zemin dahil beş kat vardır. Kulenin üstüne yüksek aralıklı ve 85 basamaklı taş merdivenle çıkılır. Kulenin tepeden aldığı güneş ışığı birinci kata kadar ulaşır. Kulenin ortasında bir sarnıç bulunur. Kule denizden gelecek saldırılara karşı limanı ve tersaneyi korumak amacıyla yapılmış ve yüzyıllar boyunca askeri amaçla kullanılmıştır. 1950’li yıllarda onarılan kule 1979 yılında ziyarete açılarak birinci katı Etnoğrafya Müzesi’ne dönüştürülmüştür.

TERSANE

Alanya Azerbaycan


Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın kenti almasından altı yıl sonra Kızılkule’nin yakınında 1227’de yapımına başlanmış ve bir yılda bitirilmiştir. Kemerli beş gözden oluşan tersanenin denize bakan cephesi 56.5 metre, derinliği 44 metredir. Tersane için seçilen yer, gün ışığından en fazla yararlanılacak şekilde planlanmıştır. Tersanenin giriş kapısındaki yazıt, Sultan Keykubat’ın armasını taşır ve rozetlerle süslüdür. Alanya Tersanesi, Selçukluların Akdeniz’deki ilk tersanesidir. Daha önce Karadeniz’de Sinop Tersanesini yaptıran Alaaddin Keykubat, Alanya Tersanesi ile “iki denizin sultanı” unvanını almıştır. Tersanenin bir yanında mescit öteki yanında muhafız odası bulunur. Gözlerden birinde de zaman içinde körlenmiş bir kuyu vardır. Denizden teknelerle ya da Kızılkule’nin yanındaki surlardan yürüyerek ulaşılır.

AŞIKLAR MAĞARASI

Alanya Azerbaycan


Alanyanın, denize yakın yamacında iki girişli bir mağaradır. Cilvarda burnuna doğru teknenin kayalıklara yanaşmasından sonra kayalara tırmanılarak çıkılır. Birkaç adımda mağaranın alçak girişine gelinir. 75 metre uzunluğundadır. Alçak tavanı nedeniyle mağaranın içinde zaman zaman eğilerek yürünür. Mağaranın Damlataş tarafındaki ağzı, denizden sekiz metre kadar yüksektedir ve buradan denize atlanır. Kayalıklara tutunarak aşağıya inmek çok daha zordur. Söylenceye göre antik çağın korsanları bu mağarada ganimetlerini ve esir kızları saklamıştır.

DAMLATAŞ MAĞARASI

Alanya Azerbaycan


Alanya şehir merkezine ve deniz kıyısında merkeze 3 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Toplam uzunluğu 30 metre olan mağara kuru, yatay mağara tipindedir. 200 metrelik bir alanı kaplamaktadır. Çok sayıda sarkıt ve dikitin eşsiz bir görüntü verdiği mağara 15 metre yüksekliktedir. Karbondioksit gazı, yüksek ölçüde nem, düşük ısı ve radyoaktif havasıyla astım hastaları için son derece yararlıdır. Bu nedenle astım hastaları mağaranın en yoğun ziyaretçi gruplarını oluştururlar. Mağaradaki sarkıt ve dikitlerin M.Ö. 20.000-15.000 yılları arasında meydana geldiği sanılmaktadır.

DİM MAĞARASI

Alanya Azerbaycan


Alanya'nın doğusunda, 1691 m. yüksekliğindeki Cebireis Dağı'nın batı yamacında bulunur. Dim Mağarası'nın toplam uzunluğu 410 m. yatay ve yarıkuru mağara sınıfındadır. 360 metrelik bölümü ziyarete açıktır. Dört ana salondan oluşan mağaranın gezi yolları boyunca en ve yüksekliği değişken olup 10-15 m dir. Günümüzde tavandan yer yer su damlamaları ve dolayısı ile makarna sarkıtlar oluşmaktadır. Mağara içi sıcaklığı yıl içinde sabit olup, 18 C derecedir. Mağara içinde küçük havuzlar ve son bölümde 200 m2 yüzeyli, 2 metre derinlinde bir göl vardır. Mağara içinde sarkıt, dikit, sütun, perdemakarna ve duvar oluşumları olarak çok süslü ve zengindir .

İlçe ayrıca Arkeoloji müzesi, Etnoğrafya müzesi, Alara kalesi ve daha birçok -kilise ve camileri de içeren- tarihi yapıya sahiptir.

Dim Çayı

Alanya Azerbaycan


Alanya merkezden 6 kilometre uzaklıktaki çay, Toroslardan doğar ve yaklaşık 60 kilometrelik bir seyir izler. Bu seyrin son kısımlarına doğru Alanya ilçesinin turizminin hizmetine başlar. Yaz kış soğuk olan olan suyu özellikle yazın Akdeniz’in bunaltıcı sıcağından kaçmak isteyenler için ideal mekan teşkil eder. Paralel giden yola açılan pek çok restoran ve çay bahçesi vardır. Buradaki restoranların ve piknik alanlarının bir bakıma ortak özelliği çay içine atılmış masalardır.

Alanya, sahili boyunca onlarca plaj ve piknik yerlerine sahiptir. En önemlileri Damlataş ve Kleopatra plajlarıdır.


Alanya Azerbaycan


DAMLATAŞ PLAJI

Alanya kent merkezinde olan tarihi yarımadanın batısında, Damlataş Mağarası’nın önündeki kıyıda ve mavi bayraklıdır. Kumsal sırtını yarımadanın eteklerine dayamıştır. Plajın yarımadaya doğru uzanan ve iri taşlardan oluşan küçük koyu Kleopatra adıyla bilinir. Efsaneye göre Mısır kraliçesi Kleopatra Akdeniz’de çıktığı bir sefer sırasında Alanya’ya uğramış ve bu koyda denize girmiştir. Kleopatra Koyu’nun özelliği suyunun berraklığıdır. Yüzerken balıkları ve denizin doğal güzelliklerini seyretmek söz konusudur.

KLEOPATRA PLAJI

Damlataş Plajı’nın devamı olarak yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda ve Mavi Bayraklıdır. Geniş bir kumsalı vardır. Alanya’nın en gözde plajlarındandır. Yaz mevsimlerinde on binlerce kişiyi ağırlamaktadır. Plajın gerisindeki kimi bölgelerde spor alanları, parklar, oteller ve kafeteryalar vardır. Kıyı boyunca tekneden paraşüt, jet ski, deniz bisikleti gibi su sporları işletmeleri vardır. Eğlence amaçlı su sporları yüzme alanının dışında yapılır. Güneşin batışı, bu plajda muhteşem bir manzara yaratır.


Yararlanılan kaynaklar

www.yenialanya.com

tr.wikipedia.org