Recep Yıldız
3 years ago - 3 Dakika
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Allah Yolunda Sevmek

Allah Yolunda Sevmek

   

     Allah yolunda kardeş olmaya Din-i mübin-i İslam çok önem veriyor. Allah'ımız (c.c.) tarafından Müslümanlar kardeş edilmiştir. Bu kan bağı olan kardeşten bile öte bir şeydir. Allah yolunda dost olanların birbirlerine faydası çoktur. Çoğu zaman Allah (c.c.) yolundaki kardeşler birbirlerinin ahiret kazancı olmuştur.

Mümin olan insan seven ve sevilendir. Eğer birini sevemiyorsa, sevilemiyorsa o kişiye itibar edilmez. Mümin dost olmasını bilendir. Din yolunda arkadaş olmak dost olmak lazımdır. İnsan tek başına kalırsa şeytana yem olur. İnsanın devamlı ona yardımcı olması gereken bir dostu olmalıdır. Kardeşlik müessesi tekrar tanzim edilmedikçe Ümmet-i Muhammed bu halden kurtulamaz.

Karşılaştığın zaman sana Allah'ı (c.c.) hatırlatan arkadaşlar edinmen gerekiyor. Öyle bir dost edineceksin ki, yanında oturduğun zaman onun konuşması senin ameline tesir edecek. Yanında olduğun zaman kötü amellerini ve kötü düşünceleri bir kenara bırakarak sadece Hakkı söyleyeceksin. Böyle bir arkadaş sizin dünya ve ahiret sermâyenizdir. Allah (c.c.) için dostluk edenler bu yolda bulunanlar ahirette birbirlerine şefaat edecektir. Hz Ali (r.a.) dediği gibi sâlih dostlar sizlerin sermâyenizdir. Bolca dost edinmek lazımdır.

Doğu Türkistan'da, Filistin'de, Irak'ta, Libya'da Müslümanlar öldürülüyor ama kimsenin sesi çıkmıyor. Müslümanlar söz konusu olunca hak ve adalet çiğneniyor, gözler kapatılıyor. İşte bu yüzden Müslümanlar dost olmalıdır. Birlik olmalıdır. Müslüman'ın uyanık olması lazım, kendi düşüncesinden olmayanlara kendi düşüncesine saldıranlara müsamaha göstermemelidir. Ama Allah (c.c.) yolunda olup, Allah'ın (c.c.) rızasını isteyenler bu yolda kardeş olup birlik olmalıdır.

Bir insan severse de buğz ederse de Allah (c.c.) için edecek. İnsan, senin ırzını namusunu helal sayan, seni öldürmeye azmetmiş kafirlere buğz etmelidir. Kalbinde kafire zerre kadar müsamaha olmamalıdır. Kızdığı zaman Allah (c.c.) için kızan, sevdiği için de Allah (c.c.) için seven kişi hayırlıdır.

Her kimin düşmanı Allah-u Teâla olursa o kişi her iki dünyada da zelil olur. Allah'tan (c.c.) sürekli yardım dileyeceğiz, onun rızasına sığınacağız. Her kim sebat ederse yetişir sebat etmezse yetişemez kazanamaz. Sabır ve sebat gerekiyor. İnsanoğlu Allah'ın (c.c.) dini üzere sebat ederse Rasûlullah'ın yolundan giderse o kişi yetişir ve kazanır.

Allah Kur'an'da geçmiş zamanda yaşanan kıssaları anlatarak demek istiyor ki geçmiştekiler de siz de hamurdan yaratıldınız. Onlar sebat ettiler, siz de sebat edeceksiniz. Zorluklara göğüs gereceksiniz. Ayetler den bu manalar çıkıyor. İslam davasında yeterince gayret göstermeli, eksiklerimizi tamamlamalıyız.

5 vakit namaz kılıyoruz elhamdülillah. Tasavvuf büyüklerinden bir zat bir gün düşündü senelerdir ibadet ediyor. 24 kere Hacca gidiyor. Dedi ki ben böyle böyle ibadet ediyorum. Mutlaka bunun Allah (c.c.) katında değeri vardır. Ama manevi âlemden bir ses duyuyor ve o Ses; "Hazineler ibadetlerle dolu, meleklerin Peygamberlerin, sahabenin, velilerin ibadetleri var Allah'ın yanında. Allah (c.c.) senin ibadetlerine muhtaç değil. Allah'a (c.c.) ulaşmak istiyorsan. Boyun büküklüğünü göstermelisin. Eğer Allah'a (c.c.) yakınlaşmak istiyorsan tefekküre dalmalısın." Dedi. Bu kaville insanın daha çok sebat etmesi, eksiklikleri gidermesi gerekir. Allah (c.c.) bu sebatı bizden istiyor. Sebat sabit olmak demektir, menzilini korumak ağaç gibi dik durmak demektir.

Kuran okuyacak İslami ilimleri tahsil edecek insanlara ne diyorlar? Aç kalacaksın, diplomasız olmaz, çevrene bir bak. Diplomasız olmuyor. Diyenler oluyor. Hala da böyle bir zihniyet var. Allah (c.c.) bunlara akıl fikir versin. Peygamberlere dahi böyle söylemlerde bulundular. "Bizim tarafamızdakiler daha fazla" dediler.

Kim ne derse desin, kim size tuzaklar kurarsa kursun. Sebat edin yolunuzdan dönmeyin. Kafir kafirliğini yapacaktır. Siz kendinizden ödün vermeyin. Bu yolun sahibi Allah'dır (c.c.). Rasûlullah'dır.  (s.a.v.). Yegâne galip gelecek Allah’tır (c.c.).