suzan besici
3 years ago - 1 Dakika, 9 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Almanya'da Bozkurt ve Rabia İşaretlerinin Yasaklanması Oylandı

Hrıstiyan Demokrat Birlik partisinin kongresinde Almanya’da bozkurt ve rabia işaretinin yasaklanmasına ilişkin teklif, oy çokluğuyla reddedildi.

Almanya


Deutscha Welle’nin aktardığı bilgilere göre, Hrıstiyan Demokrat Birlik'in Hamburg kentinde yapılan parti kongresine delegelerin büyük çoğunluğu bozkurt ve rabia işaretlerinin yasaklanmasını öngören teklife hayır oyu verdi. Koalisyonun ortakları CDU ve CSU’nun Meclis gruplarının konuyla ilgilenmesi konusunda anlaşmaya varıldı.   

Avusturya'nın ardından Almanya'da da Bozkurt ve Rabia işaretlerinin yasaklanması tartışılıyor

Hessen Eyaleti İçişleri Bakanı Peter Beuth söz konusu girişimin hayata geçirilmesinin çok zor olduğunu belirtirken, konuyu İŞİD sembollerinin yasak oluşuyla kıyasladı. Belirtilen grupların İŞİD gibi yasadışı ilan edilmemiş olmasından dolayı aynı muamelenin  gösterilemeyeceğini söyledi.

Milletvekili Dağdelen Nazi selamıyla kıyasladı

Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen Bozkurt işaretinin yasaklanması konusunu savunan önde gelen isimlerden.

Sevim Dağdelen yaptığı açıklamada "Almanya'daki en büyük aşırı sağcı ve anayasaya düşman örgütlerden olan Bozkurtların işareti Hitler selamıyla kıyaslanabilir ve dolayısıyla yasaklanmalıdır" dedi.

Avusturya'da benzer bir çalışma içerisinde 

Avusturya'da hükümet bir süredir yasaklı işaretlerin kapsamını genişletmek üzerinde çalışıyor. Hükümetin hazırladığı ve 1 Mart 2019 tarihinde yürürlüğe girmesi hedeflenen yasa kapsamında PKK, Hamas, Ustaşa gibi örgütlerin işaretlerinin yanı sıra Bozkurt ve Rabia işaretleri de yasaklanacak ve bu işaretleri yapanlara 4 bin euro'ya kadar para cezası verilecek.