Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 1 Dakika, 19 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan'da Almanya Vatandaşı İnovasyon Gelişim Bakan Yardımcısı Oldu

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, Alman vatandaşı Karsten Heinz'in İnovasyon Gelişim Bakan Yardımcısı olarak atanmasıyla ilgili kararnameyi imzaladı.

Özbekistan


Özbekistan, Almanya'nın modern inovasyon altyapısının oluşturulmasındaki zengin deneyimini kullanmak için Almanya'daki Büyükelçiliğinin inisiyatifiyle, Federal  Eğitim ve Araştırma Bakanlığı ile bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Alman taraf, görüşmeler sonucu İnovasyon Bakanlığı'nda çalışmak üzere bir uzman göndereceğine dair bir söz verdi. 

Almanya tarafından Özbekistan'a gönderilen uzman Heinz Alman, Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'in 12 Temmuz'da imzaladığı karar ile İnovasyon Gelişim Bakan Yardımcısı  olarak atandı. 

Heinz Alman enerji endüstrisinde, özellikle de yeni enerji kaynaklarıyla ilgili araştırma kurumlarının koordinasyonu ve bu alandaki kümeler üzerinde kontrol tecrübesine sahip bir isim.

Uzman 1991'den beri Almanya Eğitim ve İlmi Çalışmalar Bakanlığında çalışmış ve dört yıl boyunca Almanya'nın Moskova Büyükelçiliğinde  Bilim ve Eğitim Müdürü olarak görev yapmıştır.

AB'nin Almanya başkanlığı döneminde (1998-1999) K. Heinz, AB Eğitim Komitesinde Almanya temsilcisi olarak çalışmış ve eğitim alanında strateji ve yönetim programlarının geliştirilmesi konusunda konferans ve seminerlere katılmıştır.

Yabancı bir ülkenin vatandaşının ülkenin üst düzey yönetimine getirilmesi Özbekistan'da ikinci kez yaşanıyor. Daha önce 2013-2017 yıllarda Güney Kore vatandaşı Kim Nam Sok,  Bilgi Teknolojileri  ve İletişim Bakan Yardımcısı idi. 

Şu anda Türkiye, Güney Kore, Gürcistan ve diğer bazı ülkelerin vatandaşları, cumhuriyetin  çeşitli bakanlıklarında ve idarelerinde danışmanlık yapmaktadır.