Aynur Toleubayeva
3 years ago - 53 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Almatı'ya Yenilikçi Tramvaylar

Almatı'daki tramvaylar 2015'te ortadan kaldırılmıştı. Bunun başlıca nedeni bazı kazaların yaşanmasıydı. Kentte ulaşım artık modern, çevre dostu ulaşım araçlarıyla sağlanacak.

Almatı


Almatı Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılında hafif raylı hattın inşa edileceğini duyurdu. Proje yaklaşık 130 milyar tengeye (1.76 milyar TL) mal olacak ve kamu-özel ortaklığı aracılığıyla gerçekleşecek.

Projenin teknik danışmanı İspanyol şirketi IDOM, yasal danışmanı Dentons, finansal danışmanı ise Ernst & Young'dur. Danışmanlık hizmetlerinin ödemeleri İmar ve Kalkınma Avrupa Bankası fonlarının yanı sıra Almatı Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenecek. 

Proje planına göre, 35 istasyonlu ray hattının uzunluğu 22 kilometre. Almatı Arena'dan başlayan mesafe, hattın son istasyonu Yeşil Pazar'a (Zelenıy Bazar) kadar 40 dakika sürecek. Bu hatta saatte 24 kilometre hızla yürüyen ve her biri 200 kişilik kapasiteye sahip olan 36 tren hizmet gösterecek. 

2012 yılında, Almatı Büyükşehir Belediyesi ve İKAB arasında danışmanlık hizmetleri için 1 milyon euro tahsis edilmesine dair bir mutabakat anlaşması imzalanmıştı.

Hafif raylı tramvay hattının 2022 yılında işletmeye girmesi planlanıyor.