Akmaral Tuganova
4 years ago - 59 Saniye
traz
en
kk
ky
uz
ru
tk

‘’Altın Elbiseli Adam’’ Moskova'da Sergileniyor

Kazakistan’ın ulusal sembollerinden biri olan, 20. Yüzyılın önemli arkeolojik buluntusu ''Altın Elbiseli Adam'' Moskova'daki ''Ulu Bozkırın Mirası: Kuyumculuk Sanatının Şaheserleri'' sergisinde yer alacak.

‘’Altın Elbiseli Adam’’ Moskova

''Ulu Bozkır Mirası: Kuyumculuk Sanatının Şaheserleri'' sergisi, Rusya Dekoratif-Uygulamalı ve Halk Sanatları Müzesinde ''Dünya Müzelerinde Altın Elbiseli Adam'' uluslararası sergi projesi çerçevesinde gerçekleşmektedir.

Ayrıca etkinlikte Kazakistan Ulusal Müzesi Fonu'nun  M.Ö. 7.-3. yüzyıllara ait altın eşyalar koleksiyonu, yaklaşık 170 gümüş parçadan oluşan kadın takı ve süs eşyaları sergilenecek.

''Dünya Müzelerinde Altın Elbiseli Adam'' projesinin 2020 yılına kadar Asya, Avrupa ve Bağımsız Devletler Birliği ülkelerinde ve Amerika'da gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. 

Moskova'daki sergi 4 Nisan-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Kazakistan sınırları dışına ilk defa 2017 yılında çıkarılan ''Altın Elbiseli Adam'', '' Dünya Müzelerinde Altın Elbiseli Adam'' projesinin ilk durağı olan Beyaz Rusya Ulusal Güzel Sanatlar Müzesinde sergilenmiştir.

''Altın Elbiseli Adam'' 1969-1970 yıllarında Kazakistan'ın Almatı şehrinin Esik köyünde yapılan kazı çalışmaları sırasında bulunmuştu. Bu eser, Saka dönemine (M.Ö. 5.yy.) ait bir kurgandan çıkartılmıştır. Giyim kuşamı tamamen altından yapılmış askerin genç Saka prensi olduğu belirtilmiştir.