Türkan Hüseynova
4 years ago - 49 Saniye
traz
en
kk
ky
uz
ru
tk

Amerika'da Azerbaycanlı Tarihçinin Kitabı Basıldı

Azerbaycanlı tarihçi, profesör Cemil Hasanlı'nın "Azerbaycan'ın Sovyetleştirilmesi: Rusya, Türkiye ve İran Üçgeninde Güney Kafkasya" (The Sovietization of Azerbaijan: The South Caucasus in the Triangle of Russia, Turkey and Iran, 1920-1922) isimli monografisi Amerika'nın Yuta Üniversitesi'nde yayınlandı.


Amerika


Cemil Hasanlı'nın adı geçen monografik araştırması 1920-1922 yıllarında Azerbaycan'ın sovyetleştirilmesi dönemini kapsamaktadır.

Araştırmada Rusya Çarlığının dağılmasından sonra kendi sınırlarını çizmeye çalışan ve Rusya Çarlığından yeni kurtulan halkları kendine yeniden tabi etmek isteyen, bolşevik Rusya'nın işgalci siyaseti tarihi arşiv belgeleri ile birlikte kaydedilmiştir. Monografide Rusya'nın Altın Ordusu tarafından Güney Kafkasya'nın işgal edilmesi ve bu süreçte uluslararası hukuk ile yükümlülüklerin bozulması detaylıca belirtilmiştir.

Kitapta Azerbaycan'da ve Azerbaycan'ın komşuluğundaki ülkelerde kendi çıkarlarını düşünen dünya devletlerinin siyasetinden de bahsedilmektedir.

Araştırma kitabı Azerbaycan, Kafkasya ve Rusya tarihi uzmanları ve bölge tarihini öğrenen öğrenciler için hazırlanmıştır.

Kaynak: www.azadliq.info