Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 1 Dakika, 5 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Amerika'nın Sesi Özbekistan’da

Dünyanın en saygın haber medyalarından biri olan Amerika'nın Sesi Gazetecisi Navbahor Imomova'ya, Özbekistan Dış işleri Bakanlığı tarafından akreditasyon verilmiştir.

Amerika

Amerika'nın Sesi, 45 dilde yayın yapan dünyanın önde gelen uluslararası televizyon ve radyo kanallarından biridir. Özbekçe programlar hazırlayan Amerika'nın Sesi uluslararası yaşam, toplumda önemli gelişmeler ve başka toplumu ilgilendiren konularda yayınlar gerçekleştirmektedir. Amerika'nın Sesi Özbek servisi, ABD başkentinde altı editörlük bürosu ve Orta Asyalı muhabirlerinden oluşan ekibiyle faaliyet göstermektedir.

Amerika'nın Sesi Özbek servisi gazetecisi olan Navbahor İmamova birkaç senedir Amerika bulunan Özbekler ve Özbekistan toplumuyla ilgili bağımsız çalışmalarıyla ve Özbekistan'a yönelik eleştirileriyle biliniyor ve uzun zamandır Özbekistan'a dönemediği biliniyordu. Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev’ın Özbek medyasını geliştirilmesi ve daha bağımsız hale getirilmesiyle ilgili gerçekleştirdiği reformlar sayesinde 27 Haziran Medya günü dolayısıyla gerçekleştirilen Uluslararası Medya Gününe Amerika'nın Sesi ve başka uluslararası medya kuruluşları Özbekistan'a davet edilmiş ve bağımsız Özbek medyası oluşumunda iş birliği teklifi sunulmuştur.

Yeni hükumetin gerçekleştirmekte olduğu reformların medya bağımsızlığının sağlanmasında ne yönde etkili olacağı sosyal medyada tartışma konusu olmuştu. Yurt dışındaki Özbek gazetecilerin ülkeye dönmelerine izin verilmesi ve hapiste olan gazetecilerinde serbest bırakılması reformların pratikteki örneğidir.