Türkan Hüseynova
4 years ago - 1 Dakika, 2 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Zorla Ürettirilen Türkmen Pamuğu ABD'ye Giremeyecek

ABD yetkilileri, Türkmenistan'dan pamuk ithalatına, kısmen veya tamamen Türkmen pamuğundan yapılmış her türlü ürüne yasak getirdi. 

Bu karar, 2016 yılında "Türkmenistan'ın Alternatif Haberleri" projesi (ANT) ile Uluslararası Çalışma Hakları Forumu (ILRF) tarafından yapılan ve ardından ABD Gümrük ve Sınır Servisinin soruşturmasını yürüttüğü bir şikayete dayanıyor. Araştırma sonucuna göre Türkmenistan'da pamuk ve pamuk ürünleri zorla çalıştırılarak üretildiği tespit edilmiştir.  Bu yüzden pamuk ürünleri ABD'ye getirildiği takdirde getiren kişiler tutuklanacaktır.

"Pamuk Kampanyası" bu kararı memnuniyetle karşıladı. Kampanya pamuk üretiminde çocuk ve zorunlu işçi çalıştırmanın ortadan kaldırılmasını hedefliyor.

Zorla Ürettirilen Türkmen Pamuğu ABD


Pamuk kampanyası ayrıca Türkmenistan yetkililerini ANT için bağımsız izleme yapan aktivisti Gaspar Matalayev'i serbest bırakmaya çağırıyor. Gaspar Matalayev 4 Ekim 2016'da, pamuk toplanmasında zorla çalıştırılananlar hakkında yazdığı raporunun yayımlanmasından iki gün sonra tutuklanlanmıştı.

ANT'nin editörü Ruslan Matiyev her yıl, Türkmenistan yetkililerinin işten çıkarma tehdidiyle öğretmenler ve doktorlar da dahil olmak üzere, on binlerce devlet çalışanını pamuk toplamaya mecbur ettiklerini bildirdi. 

Şu anda H&M, IKEA, Inditex ve VF gibi dünya markaları da Türkmen pamuk ve tekstil ürünlerini almayı reddetmiş durumda.

Kaynak: ca-news.org