Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 1 Dakika, 12 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Anadolu Grubu Özbekistan Pazarına Girecek

Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Camşid Kuçkarov, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan'ın başkanlığındaki heyeti Maliye Bakanlığı'nda kabul etti.

Anadolu Grubu Özbekistan Pazarına Girecek


Toplantıya Özbekistan Cumhuriyeti Tarım ve Su Kaynakları Bakanı Bahodir Yusupov ve ''Uzbekoziqovqatxolding'' Yönetim Kurulu Başkanı Tohir Jalilov katıldı.

Tuncay Özilhan konuşmasında, ''Özbekistan'daki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Yatırımcılar için yeni işbirliği stratejisi oluşturmak, yatırım ortamı için elverişli koşullar yaratmak, döviz piyasasını serbestleştirmek, açık ekonomi gibi konular bizim için büyük önem taşımaktadır. Biz çeşitli projeler ve uzun vadeli ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliği için kararlıyız.'' şeklinde konuştu.

Toplantıda, Özbekistan ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin yeni bir düzeye taşındığı ve bu temponun iki ülke liderinin karşılıklı ziyaretleri ile daha iye götürüleceği belirtildi.

Ziyaretçiler, Özbekistan'ın Türkiye ile ticari-ekonomik ve yatırım işbirliğini genişletme ve güçlendirme çabalarına değer verdiklerini belirtti.

Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan, çeşitli ortak projeleri hayata geçirmeye, büyük bir tecrübe ve ileri teknolojilerin yenileme programlarının oluşturmaya, sanayi ve altyapıyı teknik ve teknolojik yeniden-teçhizata dahil etmeye hazır olduklarını belirtti.

Taraflar, tarım, sağlık, tekstil endüstrisi, modern inşaat malzemeleri üretimi alanlarında işbirliği konusunda ön anlaşmaya vardılar. Yakın gelecekte, yatırım yönüyle ilgili bir çalışma grubu oluşturulması planlanmaktadır.