Sevde Kalafat
1 year ago - 55 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

"Anadolu’nun Orhun Abideleri" Restore Ediliyor

Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan dünyanın en büyük Türk-İslam mezarlığı ve Anadolu’nun Orhun Abideleri olarak nitelendirilen “Selçuklu Meydan Mezarlığı”nda restorasyon çalışmaları başladı.

"Anadolu’nun Orhun Abideleri" Restore Ediliyor


Restorasyon çalışması Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Recai Karahan önderliğinde başladı. Karahan, 30 kişilik bir ekiple restorasyon çalışmalarına başlandığını, önümüzdeki yılın kasım ayına kadar devam edeceğini belirtti.

Bazılarının deforme olduğu mezar taşlarının boyu yaklaşık 4,5 metre boyunda. Her biri tarihi belge niteliği olan bu mezar taşları Ahlat’ın en önemli tarihi eserleri arasında.

Karahan yaptığı açıklamada, ilk olarak mezarlığın içindeki otların temizlenmesiyle işe başlandığını asıl amacım mezar taşlarını ayağa kaldırmak olduğunu ifade etti.

Mezarlık Urartulardan Osmanlı’ya kadar birçok medeniyetin izlerini taşıyan bir açık hava müzesini andırıyor. Kubbet-ül islam olarak adlandırılan Ahlat’ta 210 dekarlık alana sahip olan Selçuklu Meydan Mezarlığı’nda 169 mezar taşı bulunuyor. Mezarlık aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Asil Listesinde yer alıyor.