şerafettin derin
2 years ago - 1 Dakika, 44 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Anadolu Türk Mutfağı : Künefe

Anadolu Türk Mutfağı : Künefe


Künefe 

Dünyanın ilk peynirli tatlısı künefe hatay yöresinin dünya mutfağına hediyesi olmuştur. Künefe tüm ortadoğuda yaygın bir tüketime ulaşmış geleneksel tatlımızdır. Osmanlı zamanında Antakya’nın tarihi çarşısı uzunçarşı da bulunan kurşunluhan içerisinde Osmanlı yönetiminin önde gelenleriyle künefe gecelerinin yapıldığı halka künefe ikram edildiği bilinmektedir. Künefenin Hatay’dan çıkma bir tatlı olduğu sağlama yapılacak olursa bugün Hatay da ki tüm ev hanımları bu tatlıyı yapabilirler. Bu köklü bi gelenektir. Gastronomi şehri olan Antakya’nın bir çok lezzete ev sahipliği yapması yine künefenin Hatay dan dünyaya yayılışına destektir. Özet olarak diyebiliriz ki hataya özgü bu lezzet kültürel geçmişi olan bir çok medeniyeti tatlandıran ve gelenekselliğini korumamız gereken nadide bir tatlı türüdür

Künefe İçin Gerekli Malzemeler 

150 gr Tel Kadayıf

100 gr Tereyağ

100 gr Dil Peyniri ( tuzsuz ve eriyebilen )

1 Kaşık Pekmez ( şart değil ama olursa rengi güzel kızarır )

Şerbeti

4/3 Su Bardağı Şeker

1 Su Bardağı Su

1-2 Damla Limon

Künefe Tarifi 

İlk olarak künefenin şerbeti için şeker ve su, tencere içine alınıp 15 dakika kaynatılır ve ocaktan alınarak soğumaya bırakılır.

Kullanacağınız tavanın önce tereyağı ve pekmez karışımıyla tabanını bulayın. Daha sonra kadayıfları erişmiş tereyağı ile rengi sarıya dönene kadar karıştırıp ikiye ayırın.

Ayırmış olduğunuz kadayıfların yarısını, tavaya her yeri kapatacak şekilde yerleştirip, elinizle üzerine bastırarak sıkıştırın.

Dilim dilim kesmiş olduğunuz peyniri kadayıfın üzerine yerleştirin ve kalan kadayıflar ile peynirlerin üzeri kapatılır. Yine el ile bastırıp kadayıfları sıkıştırın.

Ocağın büyük gözünde en kısık ateşte tavayı çevire çevire pişirelim.

Bir tarafı pişince bir tepsi yada tabak yardımıyla çevirip tavaya kalan tereyağı da sürüp künefenin diğer tarafını pişiriyoruz.

Bir tabağa alıyoruz ve üzerine hazırladığımız şerbeti hemen döküp soğutmadan servis ediyoruz.

Kaynak : http://sifalibitkideposu.com/kunefe-tarifi/