Aiperi Seiitbekova
3 years ago - 51 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Ankara'daki Kocatepe Camisi'ni Andıran Bişkek Merkez Camii

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Bişkek'te yaptırılan İmam Şerahsi Camii Orta Asya'nın en büyük camisi olma özelliğini taşıyor.

Ankara


Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'in doğusunda yer alan merkez caminin yapımı, TDV tarafından 2012 yılında başlatılmıştı. Osmanlı mimarisine uygun inşa edilen cami, ancak 2017 yılında faaliyete açıldı. Camiye ''El-Mebsut'' adlı eseriyle tanınan Hanefi fakihi Şemsüilemme Serahsi'nin (İmam Şerahsi) ismi verilmişti.

Ankara


Cami, iç çapı 23 metre, dış çapı 25 metre ve iç zeminden yüksekliği 37 metre olan bir büyük kubbeden ve her biri 70 metre yüksekliğinde olan üç şerefeli dört minareden oluşuyor. Camide harim kata 5, avluya 3 ve bodruma da bağımsız merdivenle iki girişten girilebiliyor. 

Ankara


Yaklaşık 35 dönüm arazi üzerine inşa edilen cami, toplam 7 bin 500 metrekarelik kapalı alana ve 20 bin kişilik kapasiteye sahip. Mimari yapısıyla Ankara'daki Kocatepe Camisi'ni andıran camide yaklaşık 500 araç kapasiteli otopark, Kur’an kursları, konferans salonu, yemekhane, şadırvan ve idari binaları bulunuyor. 

İmam Şerahsi Camii günümüzde Orta Asya'nın en büyük cami ve külliyesi olarak tanınıyor.