Uygur Haber
2 years ago - 1 Dakika, 28 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Anne ve Babası Toplama Kampına Alınan Doğu Türkistan'lı Çocuğun Acı Ölümü

Doğu Türkistan'da Çin Zulmü Devam Ediyor

Doğu Türkistan’da milyonlarca anne ve baba sudan bahanelerle Çin’in Doğu Türkistan'da tesis ettiği toplama kamplarına alındı. Birçok aileyi perişan eden Çin hükümeti sayısız çocuğu öksüz bıraktı. Ebeveynleri hapsedilmiş çocuklar alelacele hazırlanmış olan yetimhanelere toplandılar ve milli kimliklerinden uzaklaştırmak amacı güden Çin kültürüne uygun bir eğitime tabi tutuldular.

Anne ve Babası Toplama Kampına Alınan Doğu Türkistan


Her ne kadar bir kısmı Çinli Yetkililer tarafından el konularak çocuk yetiştirme kamplarına alınmış olsa da kısmen çocuklar kimsesiz halde dışarıda dolaşıyor.

Elde edilen bilgilere göre Doğu Türkistan'ın Hoten ili Karakaş ilçesine Bağlı Zava beldesi Çokan Cilga mahallesinden Rahmetullah Şirbaki isimli minik çocuğun donmuş bedeninin bölgedeki derede bulunduğu öğrenildi.

Anne ve Babası Toplama Kampına Alınan Doğu Türkistan


Anne ve babası bir buçuk senedir toplama kampında tutuklu bulunan Rahmetullah ve onun orta okul 2.sınıfta okuyan ablasına, 78 yaşındaki dedesi ve 76 yaşındaki nenesi bakıyordu. Dede ve nine yaşlılıkları nedeniyle anne ve baba özlemiyle hiç yerinde duramayan minik Rahmetullaha bakmakta zorlanıyordu.

Çocuğun ısrarıyla, baba ve annesiyle görüştürülmek için birçok kurumdan ve bürokratlardan izin alarak onlarca kez anne ve babası tutuklu bulunan toplama kamplarına götürülmesine rağmen, bu talepleri her defasında toplama kampı yöneticileri tarafından reddedildi.

21 Aralık 2018'de yaşlı dede ve nene Rahmetullah’ın ortalıkta gözükmediğini fark ettiler. Tüm aramalarına rağmen minik Rahmetullahı bulamadılar. 3 gün sonra 24 Aralık’ta Minik çocuğun cansız haldeki donmuş bedeni bölgedeki derede bulundu.

Konu ile ilgili ‘’Paylaşmayın’’ açıklamasını yapan Çin Komünist Partisine bağlı "Kayıp Çocukları Arama Gurubu", aşağıdaki fotoğrafta çocuğun cesedinin yakınları tarafından teslim alındığı ve çocuk ile ilgili bilgilerin paylaşılmaması gerektiği yönündeki açıklaması ile dikkat çekiyor.

Anne ve Babası Toplama Kampına Alınan Doğu Türkistan

Kaynak: Uygur Haber