Dilek Özdemir
2 years ago - 1 Dakika, 29 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Antalya'da Otizm Farkındalık Sempozyumu

Biruni Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binyamin Birkan, 10 yıl önce 2 bin 500 çocukta bir rastlanan otizmin bugün 68 çocukta bir görülmeye başladığını bildirdi.

Antalya


Antalya Büyükşehir Belediyesi, Otizm Farkındalık Günü etkinlikleri kapsamında "Otizm Farkındalık Sempozyumu" düzenledi.

Erdem Beyazıt Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen sempozyumda konuşan Biruni Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binyamin Birkan, otizmli bireylerin özel eğitimleri hakkında bilgiler verdi.

Birkan, otizmli bireylerin özel eğitimine yönelik çalışmaların çok önemli olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

"Bundan 10 yıl önce 2 bin 500 çocukta bir rastlanan otizm ancak bugün 68 çocukta bir görülmeye başladı. Bu inanılmaz bir oran. Özellikle eğitime erken yaşlarda başladığınızda bu eğitim modelini iyi şekilde uyguladığınızda otizmli bir bireyin hayatında umut vaat eden bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Yaşamında çok önemli ilerlemeler sağlayabilir yaşam kalitesini arttırabilirsiniz."

Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlknur Maviş ise, otizm spektrum bozukluğunun doğuştan gelen ve yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bozukluk olduğunu kaydetti.

Bebeklerin aileleri tarafından ilk 12 aylık dönemde otizm belirtisi verip vermediğinin gözlenmesinin mümkün olduğunu kaydeden Maviş, şöyle konuştu:

"Çocuklarınızı her aşamada gözlemleyin. Çocuklar motor hareketle birlikte 12 ayı geçe bir 'babıldarlar' anneler olarak bu durum çok hoşumuza gider. Yani ünlü ünsüz serileri kullanma ve anlamlı gelen heceler çıkarmaya başlarlar bunlar 'ma-ma veya dada' gibi. Babıldama diye tabir ettiğimiz durum otistik çocuklarda olmaz."

Sempozyuma, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ayşe Üstündağ, Özel Gereksinimli Bireyleri Destekleme Derneği Kurucu Temsilcisi ve Dernek Başkanı Tarık Bitlis, Özel Gereksinimli Bireyleri Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nasuh Boztepe, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: AA