Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 12 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Antep Lahmacunu AB Kapısında

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) tarafından, geçen yıl coğrafi işaret olarak tescillenen Antep lahmacununun AB nezdinde de tescil edilmesi için çalışma başlatıldı.

Antep Lahmacunu AB Kapısında

Antep lahmacununun tescil edilmesi durumunda, Gaziantep’in ikinci, Türkiye’nin ise Antep baklavası, Aydın inciri ve Malatya kayısısından sonra dördüncü ürünü AB tescili almış olacak.

UNESCO’ya göre, Gaziantep, çok eski çağlardan bu yana, kültürel kimliğinin merkezinde yer alan uzun gastronomik tarihi ile ünlüdür. Günümüzde de şehir mutfağı, yerel ekonominin ana güçlerinden biri olmayı sürdürüyor. Şehrin mutfağı, tüm Türkiye’de ve hatta dünyada çok ünlü.

GTB Genel Sekreteri Özgür Bayram Gaziantep’in lezzet zenginliklerini koruma altına almak ve ananevi sunumlarıyla geleceğe taşınmasına yardımcı olmak için GTB’nin son iki yıldır TÜRKPATENT kurumu nezdinde yoğun çalışmalar yürüttüğünü vurgulayarak, şu açıklamalarda bulundu:

“Gastronomi dalında UNESCO’nun yaratıcı şehirler ağına giren ilk Türk şehri unvanını elinde bulunduran Gaziantep, tarihi İpekyolu üzerindeki konumu itibariyle bu bölgede yaşamış tüm medeniyetlerin kültürel miraslarını taşımakta. Bu kadim medeniyetlerin geride bıraktığı tüm değerleri koruyan ve sofra zenginliklerini birbiriyle harmanlayarak geleneksel mutfağına taşıma başarısı gösteren antep, bugün dünyanın en önemli gastronomi şehirlerinin başında gelmekte. Bu lezzetleri yaşatmak, koruma altına almak ve katma değer sağlamak amacıyla coğrafi işaret tescil çalışmalarını sürdürmekteyiz.”