Aiperi Seiitbekova
1 year ago - 1 Dakika, 24 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Antik Kıpçak Şehri Olan ‘‘Sıganak’’ Etnoturizm Merkezine Dönüştürülecek

Kazakistan’ın Kızılorda bölgesine bağlı Canakorgan ilçesinde bulunan antik Sıganak şehri, Türkistan merkezli Hoca Ahmet Yesevi Arkeoloji Araştırmaları Merkezi tarafından yürütülen kazı çalışmaları sonrası entoturizm merkezine dönüştürülecek.

Antik Kıpçak Şehri Olan ‘‘Sıganak’’ Etnoturizm Merkezine Dönüştürülecek

Bu amaçla kazı çalışmaları sonrası şehrin restorasyonu yapılacak. Restorasyon işlerini Kültür ve Spor Bakanlığına bağlı ‘‘KazRestorasyon’’ (KazRestavratsya) şirketi üstlendi.

Kızılorda Bölgesi Tarihi ve Kültürel Anıtları Koruma Merkezi’nin müdürü Sapar Kozeybaev, ‘‘Üç aşamadan oluşan restorasyon işleri Nisan ayında başlatıldı ve bu yılın Ağustos ayına kadar devam edecek. Şuan çalışma ekibinde 30 uzman bulunuyor. Restorasyon yerel yönetimin ve devletin bütçesi ile gerçekleştiriliyor.’’ diye açıklamada bulundu. Bunun dışında şehrin doğu kapıları tamamıyla eski haline dönüştürüleceğini belirtti.

Kazı çalışmalarını yerinde ziyaret eden Kızılorda Belediye Başkanı Krımbek Kuşerbayev ise antik Sıganak şehri turistlerin ziyaret edebileceği bir tarihi kültürel merkez olması gerektiğini açıkladı.

Kuşerbayev’in açıklamasına göre eski Türk kabilelerinin eski başkentleri olan ve Kızılorda bölgesinde bulunan Sıganak, Şirik-Rabat, Cankent gibi kentler tamamıyla restore edilecek ve gerekli hizmet altyapısı sağlanacak. Bunun dışında burada turist kümeleri oluşturulacak.

Kazı çalışmalarında bulunan malzemeleri inceleyen bilim adamları, 6-7. yüzyıllarda bu Sıganak şehrinde kaynayan bir hayat var olduğunu ileri sürmekteler. ‘‘Kıpçak bozkırlarının limanı’’ olan Sıganak, eskiden Kıpçak devletinin ticari ve siyasi merkezi idi. Aynı zamanda Cuçi Han’ın soyunun hükümdarlığı döneminde burası Ak Orda’nın merkezi olduğu ve madeni para basıldığı söyleniyor.

Kaynak: inform.kz