Sevde Kalafat
3 years ago - 1 Dakika, 2 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

“Ara Güler Müzesi” Ziyaretçilerini Bekliyor

Doğuş Grubu ile Ara Güler’in ortak hazırladığı müze projesi hayata geçti. Müzede Güler’e ait fotoğraflar, özel eşyalar, koleksiyonları ve notlar yer alıyor.

“Ara Güler Müzesi” Ziyaretçilerini Bekliyor


Bomontiada İstanbul'da açılan müzede, Ara Güler arşivinden fotoğraflar, hikaye, video, tablo ve kitaplar yer alıyor. Müze açılışında “Islık Çalan Adam” isimli sergi büyük ilgi topladı.

Müze, Bertrand Russell, Nazım Himet, Winston Churchill, Arnold Toynbee, Salvador Dali ve Picasso gibi yüzlerce ünlü ismin fotoğraflarını çeken Ara Güler'in doğum gününde açıldı.

Özellikle İstanbul’un ölümsüzleştirdiği fotoğraflarıyla sevilen Ara Güler için 16 Ağustos doğum günü münasebetiyle müze açılışında pasta kesildi.

Ara Güler

16 Ağustos 1928'de İstanbul'da doğdu.1950'de Yeni İstanbul Gazetesi'nde gazeteciliğe başlarken aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne devam etti.

1958'de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto-muhabirliği görevlerini üstlendi. 1954'de Hayat Dergisi'nde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışmaya başladı.

“Ara Güler Müzesi” Ziyaretçilerini Bekliyor


1953'de Henri Cartier Bresson ile tanışarak Paris Magnum Ajansı'na katıldı ve İngiltere'de yayımlanan "Photography Annual Antalojisi" onu dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl ASMP'ye (Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği) tek Türk üye olarak kabul edildi.