Akmaral Tuganova
1 year ago - 1 Dakika, 1 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Arktika’ya Ekolojik Sefer


Rusya Federasyonu Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi’nden gelen heyet Kuzey Kazakistan ziyaretinde bulunarak Yamal bölgesinin iki günlük tanıtımını Petropavlovsk şehrinde gerçekleştirdi.


Arktika’ya Ekolojik Sefer


Rusya’daki Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçiliği basın servisinin aktardığı bilgiye göre, misafirler bölge yöneticileri ile görüşme sırasında kültürel işbirliği ve insani yardımlaşma alanında projeler sunarak ikili ilişkilerin geliştirilmesi için değerlendirmelerde bulundular.

İş birliği kapsamında gerçekleştirilecek ilk proje Doğu Sibirya Denizi içinde bulunan Vilkitsky Adası ekolojik ekspedisyonu olacaktır. Seferin 2018 yılının Temmuz ayında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Ekolojik sefere katılmak üzere Kazakistanlı aktivistler, öğrenciler ve yerel üniversitelerin akademisyenleri davet edilerek, başvurulardan ön seçim yapıldı.

Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi Uluslararası ve Dış Ekonomik İlişkiler Başkanlığı müdür yardımcısı Sergey Uramaev, Arktika bölgesinin, gezegenimizin iklimsel değişikliklerinin ana düzenleyicisi olduğunu vurguladı. Bölgenin temiz tutulması ve korunması yalnızca Yamal ve Rusya’ya düşen bir görev olmayıp, uluslararası önem arz etmektedir.

Arktika Bölgesinin Tanıtımı programı kapsamında M.Kozybaev Kuzey Kazakistan Devlet Üniversitesinde ‘‘Yamal. Dünya. Arktika. İnsanlar.’’ fotoğraf sergisi düzenlenmiştir. Bunun yanı sıra, Rusyalı misafirler, Petropavlovsk Bilimsel Kütüphanesine Yamal yazarlarının seçkin eserlerini hediye etmiştir.

www.ca-news.org