Türkan Hüseynova
4 years ago - 48 Saniye
traz
en
kk
ky
uz
ru
tk

Taşkent’te “Arşın Mal Alan” Gösterisi Yeniden Sahnelendi

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Azerbaycanlı besteci Üzeyir Hacıbeyli’nin “Arşın Mal Alan” müzikal komedisi Diydor Tiyatrosu tarafından Özbekçe sahnelendirildi. 

Dünya Kadınlar Günü'ne ithafen 8 Mart tarihinde gala gecesi yapılan gösteri, 31 Mart 2018 tarihinde seyircilere sunuldu. 

Gösterinin galasına Özbekistan’daki Azerbaycan Büyükelçiliği bünyesinde faaliyet gösteren Haydar Aliyev Azerbaycan Kültür Merkezinin başkanı, Özbekistan’ın sanat camiası ve basın mensupları katıldı. 

Başrollerini Olmas Orayev, Hurşida Arabşoeva ve Adiz Rajabov paylaştığı ''Arşın Mal Alan'' gösterisinin yönetmenliğini, Özbekistan’ın halk oyuncusu Bahadur Yuldaşev, müzik yönetmenliğini ise, Özbekistan’da ünlenen Azerbaycan kökenli sazcı İlham Abdullayev üstlendi. Resimleri de ressam Dono Ganiyeva tarafından çizildi. 


Taşkent’te “Arşın Mal Alan” Gösterisi Yeniden Sahnelendi


“Arşın Mal Alan” opereti Özbekistan’da ilk defa 1919 yılında Taşkent’te sahnelenmiş, daha sonra Semerkand, 1992’de yine Taşkent, Buhara, Hokand, Harezm, Fergana şehirlerinde gösterime girmiştir. Günümüze kadar bu eser 76 ülkenin 187 tiyatrosunda izleyicilere sunulmuştur.

www.xalqcebhesi.az