Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 16 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kazakistan'da Engelli Çocuklar İçin Anlamlı Proje

Kazakistan’ın başkenti Astana’da engelli çocuklar, spor ile iç içe vakit geçirerek sosyal yaşamlarını daha aktif bir hale getiriyor.

Kazakistan


Milli Paralimpik Komitesi’nin uluslararası vakıflar ile birlikte gerçekleştirdiği projeyle birlikte engelli çocuklar voleybol, bocce ve gol bol oynayarak eğlenceli vakit geçirmenin yanı sıra eğitim de görüyor. Çok sayıda öğrencinin katılım gösterdiği projede, çocuklara oyun kuralları ve bu oyunların toplum içindeki önemi anlatılıyor. Proje kapsamında etkinliklere 9 okuldan 35 öğretmenle birlikte toplam 402 öğrenci katılıyor.

Proje Koordinatörü Saule Yerjanova “Amacımız engelli çocukların sporla sosyalleşmesi ve toplumla entegrasyonuyla karşılıklı saygı ilişkilerinin geliştirilmesidir." dedi.

Projenin en büyük dikkat çeken özelliği ise engelli çocukların diğer çocuklarla bir arada vakit geçirerek birbirleri ile olan iletişimde sürekliliğin sağlanması.

Yerjanova; "Kazakistan'da engelli çocukların büyük kısmı spor kursları gibi etkinliklere katılmıyor. Onlara beden eğitimi derslerinden muaf tutulmasına dair belge veriliyor. Bizim projemiz ile engelli çocuklar spor etkinliklerine katılabiliyor. Çocuklar o kadar aktif oyun oynuyorlar ki kimin engelli olduğunu dahi anlamak mümkün olmuyor"

"I'm possible" adını taşıyan projeye ilgi ise oldukça yoğun. Gönüllü katılımcıların desteği ile daha çok kişiye ulaşılması hedeflenen proje, çok farklı duyguların da bir arada yaşanmasını sağlıyor. Misafirler kadar öğrencilerde bu durumdan oldukça memnun.

Proje sahipleri, Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın bu tip projelere destek çıkmasıyla birlikte, diğer okulların da bu tip faaliyetleri arttırılarak daha yaygın bir hale getirmesini ümit ettiklerini sözlerine ekledi.