Yusuf Güldür
3 years ago - 2 Dakika, 1 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Artuklu Yadigarı Şehir: MARDİN

Mezopotamya’nın en kadim şehirlerinden birisidir Mardin. Harika doğası, sıcacık insanları ve adeta bir açık hava müzesini andıran tarihsel dokusuyla, geçmişten geleceğe uzanan bir medeniyet köprüsü gibidir.

Artuklu Yadigarı Şehir: MARDİN


Tarih boyunca Sümerler, Hititler, Urartular, Asurlular, Persler, Romalılar, Artuklular, Selçuklular ve Osmanlılar gibi pek çok uygarlığın hâkimiyeti altına giren Mardin, hiç kuşkusuz bu tarihsel birikimini kör gözlere bile gösterebilecek bir zenginliktedir.

Özellikle son yıllarda GAP Turları adı altında düzenlenen turlarla iyice yerli turistlerin gündemine giren Mardin, inanç anlamında da çok önemli bir mozaik gibidir. Zira Türkiye’de Süryanilerin en yoğun yaşadığı şehirdir Mardin.

Mardin’de Gezilmesi-Görülmesi Gereken Yerler

Deyrulzafaran Manastırı 

Artuklu Yadigarı Şehir: MARDİN


Mardin’deki kadim Süryani cemaatinin manastırı olan bu yapı, Süryanilerin Hıristiyanlığı kabulünden önce güneşe taptıkları Sin Mabedi’nin üzerine yapılmış bir tapınaktır. Manastırda 52 Süryani Patriğinin mezarı bulunmaktadır ki, bunlar, Hz. İsa’nın geri döneceğine inandıkları yöne doğru oturur vaziyette gömülmüşlerdir.

Mardin Ulu Camii

 
Artuklu Yadigarı Şehir: MARDİN


Anadolu’daki ilk Türk-İslâm mimarisi örneklerinden biri olan Mardin Ulu Cami, Artuklular tarafında 1176’da inşa edilmiştir. Klasik cami stilinin dışında özgün bir üslubu olan bu camiyi Mardin’e yolu düşen herkes mutlaka gezmelidir.

Zinciriye Medresesi 

Artuklu Yadigarı Şehir: MARDİN


Yine Artuklular tarafından bir ilim mabedi olarak yapılan Zinciriye Medresesi, iki avludan oluşmuştur. Son derece özgün bir mimari üslupla kesme taştan yapılan bu medrese, yüzyıllar boyunca Türk Halkı’na hizmet etmiştir.

Revaklı Çarşı 

Artuklu Yadigarı Şehir: MARDİN


Tellallar ya da Sipahiler Çarşısı olarak da bilinen revaklı çarşı, özellikle şehrin tarihinde ticaretle özdeşleşmiş bir mimari şaheserdir. Bir anlamda kemerli geçitlerle birbirine bağlanan yapılardan oluşan bu çarşıda, ilginç bir gelenek olarak revakların iç kısımlarına küçük yazılı kağıtlar yapıştırılmıştır. Bu, belki de bir bâtıl inanışın sonucudur.

Tüm bunların dışında Mor Gabriel Manastırını, Zeynel Bey Kümbetini, Dara Antik Kenti’ni ve hiç şüphesiz o karınca yuvasını andıran Tarihi Mardin Evlerini mutlaka görmelisiniz.

Mardin’de Ne Yenir-Ne İçilir

Mardin gibi kültürel açıdan adeta bir cennet olan şehirlerde hiç şüphesiz sofra kültürü de çok zengindir. Bizim size acizane tavsiyemiz, eğer yolunuz birgün Mardin’e düşerse mutlaka, Kaburga Dolması, Mardin Kebabı, İrok denilen Mardin’e özgü içli köfte, Sembusek adlı kapalı lahmacunu tadım listenizde olmalı. Ayrıca Süryani Kahvesi ve Dibek Kahvesi de hiç şüphesiz bu muhteşem lezzetlerin üzerine cila olacaktır.