Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 11 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Aselsan Uluslararası Piyasalarda Yükselişini Sürdürüyor

ASELSAN, Defense News dergisinin her sene savunma satışları temel alınarak yayımladığı dünyanın en büyük savunma sanayi kuruluşları listesinde 2 basamak yükseldi.

Aselsan Uluslararası Piyasalarda Yükselişini Sürdürüyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’nın kuruluşu olan ASELSAN, Amerika merkezli askeri yayıncılık yapan Defense News dergisi tarafından yayımlanan listede 2 sıra yükselerek 55’inci sıraya çıktı.

ASELSAN, dünyanın ilk 100 savunma sanayisi şirketi (Defense News Top 100) lisetesine 2006’da girmişti. Gerçekleştirdiği projeler ile başarı seviyesini üst düzeylere taşıyan ASELSAN geçen yıl 57’inci sıraya yükselmişti. Bu yıl güncellenen listede 1,5 milyar dolara yaklaşan cirosuyla iki basamak birden sıçrayarak 55’inci sıraya yükseldi.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün şirketin yükselişi hakkında değerlendirmelerde bulunarak, Türk ordusunun elektronik cihaz ve sistemlerinde ASELSAN’ın en önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Görgün, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “ASELSAN, teknolojide tam bağımsız olmak ile beraber dünyanın en iyileri arasında yer alma amacıyla çalışmaya devam ediyor. Öte yandan milli ve yerli çözümler üretmek en vazgeçilmez hedefimiz.” Diyerek başta savunma alanında olmak üzere Türkiye’nin teknolojik bağımsızlığı ve gelişimi için emin adımlarla ilerlediklerini dile getirdi.

Öte yandan Listede ASELSAN ile birlikte, TUSAŞ 64. sırada, ROKETSAN 96. sırada ve Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) 97. sırada olmak üzere toplam 4 Türk firması yer aldı.