suzan besici
1 year ago - 1 Dakika, 59 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Uzun İnce Bir Yolun Garip Yolcusu: Aşık Veysel

İki gözünü henüz çocuk yaşta kaybetmesine karşın eserlerinde vurguladığı hoşgörü, yaşama sevinci, sevgi, birlik ve vatanseverlik öğeleri ile hem kendi dünyasını aydınlatan hem de yaşadığı topluma ışık tutan bir halk ozanıdır Aşık Veysel Şatıroğlu.

Uzun İnce Bir Yolun Garip Yolcusu: Aşık Veysel


Aşık Veysel Kimdir?

Veysel Şatıroğlu 25 Ekim1894 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi. Kız kardeşleri yaşadıkları bölgede yaygınlaşan çiçek hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. Kardeşlerini kaybetmenin acısını yaşayan Veysel, aynı hastalığa yakalanmasına rağmen hayatta kalmayı başardı fakat gözlerini kaybetti.

Henüz 10 yaşında iken saz çalmaya, şiir söylemeye olan yeteneğiyle tanınmaya başladı. 1920 yılında anne ve babasını kaybetmesiyle, çok zorlu geçen hayatın yükünü omuzlarında daha ağır hissetmeye başladı. Kendisine yarenlik edecek bir eş arayan Veysel, Esma hanım ile hayatını birleştirdi. Eşinin kendisini ve yuvasını bırakıp gitmesinden çok etkilenen usta ozan, Gülizar adındaki ikinci hanımı ile evlenerek 7 çocuk sahibi oldu.

Uzun İnce Bir Yolun Garip Yolcusu: Aşık Veysel


Oyun yazarı-Şair Ahmet Kutsi Tecer'in isteği üzerine köy enstitüsünde saz eğitimi vermeye başladı. Türkçeyi sade ve etkili bir üslupla kullanan Aşık Veysel'in adını ilk duyurmaya başladığı etkinlik Sivas Aşıklar Bayramı olmuştur.

Vatan, toprak, sevgi gibi öğelerden beslenerek söylediği şiirlerinde, Türk milletinin birlik, beraberlik içerisinde olması gerektiğini öğütledi ömrü boyunca.

Aşık Veysel'in Eserleri

Aşık Veysel'in İlk şiir kitabı olan "Deyişler" 1944 yılında yayımlandı. 

"Dostlar Beni Hatırlasın", "Sazımdan Sesler" adlı şiir kitapları ve "Deyişler" adlı kitabı ölümünden sonra "Bütün Şiirleri" adlı eserde toplanarak tekrar yayımlandı.

Ünlü halk ozanı Aşık Veysel, Anadilimize ve milli birliğimize yaptığı hizmetlerden ötürü TBMM tarafından özel bir kanunla aylık almaya başladı.

Uzun İnce Bir Yolun Garip Yolcusu: Aşık Veysel


Aşık geleneğinin en etkili isimlerinden ve son temsilcilerinden olan Aşık Veysel Şatıroğlu, hayata veda etmeden önceki son konserini Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde gerçekleştirdi. Hayatı sıkıntılar ve acılar içince geçen Aşık Veysel, 21 Mart 1973 tarihinde dünyaya geldiği Sivrialan Köyü'nde vefat etti.

Aşık Veysel'in En Bilinen Eserleri

Yaşamı boyunca milleti için ders niteliğinde eserler üreten Aşık Veysel'in bütün Türkiye'ye malolmuş başlıca eserleri şunlardır:

-Kara toprak

-Uzun ince bir yoldayım

-Güzelliğin on para etmez

-Atatürk'e ağıt

-Derdimi dökersem derin dereye

-Dostlar beni hatırlasın

-Kahpe felek