Aiperi Seiitbekova
4 years ago - 1 Dakika, 32 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Astana'da Dünyanın İlk Özel Kalp Ameliyatı Yapıldı

Kazakistan'ın başkenti Astana'daki hastanelerinin birinde, hastanın göğsünde bulunan yapay kalp yerine donör kalbi nakledildi. Böyle bir ameliyat dünyada ilk kez yapıldı.

Astana


Başkent Astana'da, tıp dünyasının ilk ameliyatlarının biri olan hastanın göğsünde bulunan yapay kalbi donör kalbi ile değiştirme ameliyatı yapıldı. Yeni kalp, Pavlodarlı Kunanbay Abrayev'e nakledildi.

Abrayev'e 2017 yılında kronik biventriküler kalp yetmezliği teşhisi konuldu ve hastalığın son dönemindeki hastaya yaklaşık bir kilogram ağırlığında bir biyoprotezi olan CARMAT yapay kalbi implante edildi. Yaklaşık 8 ay sonra donör kalbi bulunması ile söz konusu ameliyat yapıldı. 

Ameliyatın Ulusal Kardiyoloji Bilim ve Araştırma Merkezi'nde 19 Haziran 2018'de yapılmasına rağmen ameliyat ile ilgili bilgiler henüz açıklandı.

Hastanın sağlık durumunun şuan iyi olduğunu belirten Merkez'in başkanı Yuriy Pya, ''Günümüzde kronik kalp yetmezliği olan hastalarının yaşamını uzatabilmenin tek yolu kalp nakli yapmaktır. Fakat hepsi bu ameliyatı yaptıramaz, çünkü diğer organların bu hastalıktan muzdarip olabilme ihtimali var. Kunanbay Abrayev de, donör kalp nakli yapılmasının imkansız olduğu bir durumdaydı. İlk başta hastanın göğüsüne yaşamını destekleyici yapay kalp implante edildi ve  organ nakli için bekleme listesine dahil edildi. Ancak kalp nakli için bir köprü olarak implante edilen yapay kalp, sekiz aydan sonra uygun donör kalbi ile değiştirildi.'' diye ifade etti. 

Yapay kalbin hastanın vücudundan çıkarılmasından sonra, biyoprotez mekanizmalarının nasıl çalıştığını ve kaç yıl boyunca hizmet verebileceğini araştırılması için CARMAT SA'ya geri verildi.

Kazakistan yapay kalbi ücretsiz veriyor

Yuriy Pya'ye göre, hayat kurtarıcı yapay kalbin maliyeti 1 milyon avro üzerinde. Ancak CARMAT, uluslararası klinik araştırma çalışmaları çerçevesinde Kazakistan vatandaşlarına ücretsiz olarak vermektedir. 

Toplam üç kilo ağırlığında olan bu yapay kalp setinde, hastanın kan basıncını ve protezin şarj seviyesini gösteren bir elektronik kontrolör bulunmaktadır.