Akmaral Tuganova
4 years ago - 1 Dakika, 24 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Astana, 11. Ekonomik Forum "Küresel Sorunlar Zirvesi 2018" İçin Hazırlanıyor

Dünya ülkeleri ekonomisindeki hızlı ve keskin değişiklikler, sosyal yaşam ve dijital teknolojiler alanı, üretim ve tüketim sektörlerindeki yenilikçi eğilimler 2018 yılında Astana Ekonomik Forumu temelinde "Küresel Sorunlar Zirvesi 2018" (Global Challenges Summit 2018) etkinliğinin düzenlenmesine neden olmuştur.

Astana, 11. Ekonomik Forum "Küresel Sorunlar Zirvesi 2018" İçin Hazırlanıyor


Kazakistan Cumhuriyeti inisiyatifinde düzenlenen zirve küresel sorunları ele alarak, ulusal ve uluslararası çözümler yaratmayı hedeflemektedir. Zirve, teknolojik yenilikler üretimi ve inovasyon yönetimi alanında işbirliği oluşturma ve pratik uygulama konularını incelemek için organize edilen uluslararası tartışma platformu konumundadır.

17-19 Mayıs’ta gerçekleştirilmesi planlanan 11. Astana Ekonomik Forumu Küresel Sorunlar Zirvesi 2018 hazırlıkları ile ilgili kısa toplantı Kazakistan Cumhuriyeti Hükümetinin basın merkezinde nisan ayının sonunda düzenlendi.

Basın toplantısı sırasında Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Ekonomi Bakanı Birinci Vekili Ruslan Dalenov forumun başlıca hedef ve görevlerini belirtti. Ayrıca zirve oturumlarında ele alınacak olan 11 güncel küresel sorun açıklandı. Zirve gündemini oluşturan sorunların Kazakistan ekonomisine etkisi de tartışılması planlanmaktadır. Basın toplantısı katılımcıları, zirvede konuşma yapacak spikerlerin listesini açıklayarak basın mensuplarının sorularını yanıtladılar. Bunun yanı sıra, Astana Ekonomik Forumunun yeni aşaması olarak düzenlenen Küresel Sorunlar Zirvesi 2018 etkinliğinin programı sunuldu.

Astana Ekonomik Forumu resmi internet sitesinde Küresel Sorunlar Zirvesi 2018 programı için basın mensuplarından kayıt alınmaya başlandı.

Astana Ekonomik Forumu, Avrasya kıtasında her sene gerçekleştirilen iş organizasyonudur. 10 yılı aşkın bir süre düzenlenen zirveyi, 20’den fazla Nobel ödülü sahibi ve 30’u aşkın siyasetçi dahil olmak üzere 150 ülkeden yaklaşık 50 bin delege ziyaret etmiştir.

Farklı ülkelerden gelen politikacılar, bilim adamları ve ekonomi uzmanları, basın mensupları, uluslararası kamuoyu ve örgütlerin temsilcileri, iş dünyası ve finans kurumlarının başkanları forumun oturumlarında konuçmacı olarak yer almıştır.

www.forum-astana.org