Aynur Toleubayeva
3 years ago - 1 Dakika, 13 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Astana'da 14. Uluslararası Avrasya Film Festivali Geçekleşiyor

14. Uluslararası Avrasya Film Festivali üçüncü kez Astana’da düzenleniyor. Açılışı 1 Temmuz'da ''Kazakistan Konser Merkezi"nde gerçekleşen festival, 7 Temmuz'da sona erecek. 

Astana


Pazar günü düzenlenen festivalin açılış töreninde Hollywood başta olmak üzere birçok ülkenin film yıldızlarının kırmızı halı geçidi yapıldı. 

Astana


Sırbıstanlı yönetmen ve müzisyen Emir Kusturica ile ''No Smoking Orchestra'' grubunun konserleri ile devam eden açılış, başrölünü halk sanatçısı Asanali Aşimov’un üstlendiği "Aruah" filminin galası ile sona erdi.  Film, ünlü Kazak sunucu Huat Akhmetov’un yapımıdır. 

Etkinliğe Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek Mukhamediulı, Uluslararası Avrasya Film Festivali başkanı Ayman Musahodzhayeva, Fransız aktör Vincent Kassel, Yugoslav ve Sırp film yapımcısı ve film yönetmeni Emir Kusturica, 71. Cannes film festivalinde "Ayka" filmi ile "En İyi Kadın Oyuncu" Ödülü'nü kazanan Kazak oyuncu Samal Eslyamova, Rus aktörler Ravşan Kurkov ve Andrei Sokolov'un yanı sıra, Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika'dan film yıldızları katıldı.

Astana


Sekiz programdan oluşan festivalin ana yarışmasına ise 12 tam ve 35 kısa film olmak üzere 2016-2017 yıllarında çekilmiş toplam 47 film katılıyor.  

Uluslararası Avrasya Film Festivali kapsamında Avrasya Film Pazarı (Eurasia Film Market) da düzenleniyor. Film pazarında ilk kez BDT filmleri, Doğu (Çin, Hindistan, Güney Kore) ve Batı (Avrupa, Amerika) katılımcılarının film alışverişinin yapılması planlanıyor. 

Festival, ilk olarak 1998 yılında Kazakistan'da düzenlendi. 2010 yılından bu yana her yıl düzenli olarak yapılan etkinlik, genellikle eski başkent Almatı'da gerçekleştiriliyordu.