Burak GÜRAN
2 years ago - 1 Dakika, 6 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Atina’da Çıkan Yangın Durdurulamıyor, Ölü ve Yaralılar Var

Yunanistan’nın başkenti Atina yakınlarında çıkan ve büyüyen orman yangınında 50 civarında kişinin hayatını kaybettiği ve yaklaşık 157 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Atina’da Çıkan Yangın Durdurulamıyor, Ölü ve Yaralılar Var


Başkent Atina’nın 20 kilometre doğusundaki Mati bölgesinde dün akşam başlayan orman yangını hala durdurulamıyor ve can almaya devam ediyor. Atinalıların yazlık evlerinin, otel ve turistik tesislerin bulunduğu Mati semtindeki ormanlık arazide bilinmeyen nedenlerle başlayan yangın, kısa sürede yayıldı ve yerleşim merkezlerine sıçradı.

İtfaiye ekipleri henüz yanmış evlerin çoğuna giremediği için ölü sayısının daha da artmasından edişe ediliyor.

Ohal İlan Edildi

Yunanistan Hükümeti başkent Atina ve çevresini kapsayan Attiki bölgesinde olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.

Öte yandan yoğun ve geniş bir alanı kaplayan yangın sebebiyle Avrupa Birliğinden destek talebi isteyen Yunanistan da yüzlerce ev ve araç kül oldu. Bölgeden binlerce kişi tahliye edildi.

Yangına 300’e yakın itfaiye ekibi karadan, 7 Canadair Uçağı ve 10 helikopter ile de havadan müdahele ediliyor. Çevredeki sahil köylerinde yaşayan halk alevlerin yaklaşması sebebiyle sahillere kaçtı. Sahil Güvenlik Ekipleri yangıdan kaçan sivilleri yankındaki Rafine limanına sevk etti.

Türkiye’den Yunanistan’a Yardım Teklifi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan mevkidaşı Koçias’ı arayarak yaşanılan olaydan dolayı üzüntülerini dile getirerek her türlü yardıma hazır olduklarını belirtti.