Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 9 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye Heyet Geliyor

Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki vize muafiyeti konusu için görüşmek üzere Ankara’ya gelecek. Heyet ile Türk yetkililer arasında teknik görüşmeler yapılacağı belirtildi.

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye Heyet Geliyor


Vize muafiyeti görüşmeleri kapsamında AB heyeti, 31 Mayıs - 1 Haziran günleri Ankara’da temaslarda bulunacak. Türkiye’nin şubat ayında sunduğu belge hakkında, Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile teknik konular görüşülmek üzere toplantılar yapılacak.

AB Komisyonu Göç ve İçişleri Genel Müdür Yardımcısı Simon Mordue başkanlığındaki heyetin, Türkiye’nin sunduğu belgedeki konuların nasıl ileri taşınabileceği hakkında görüş alışverişinde bulunacağını belirten üst düzey bir AB yetkilisi, üzerinde anlaşma bulunmayan konuların çözümünün daha basit olacağını, örnek olarakta biyometrik pasaportların kullanımına değindi.

Türkiye, şubat ayında vize muafiyetine ilişkin teslim ettiği belgede muafiyet için gerekli 72 kriterin yerine getirildiğini belirtiyor. AB ise bunların 65’inin gerçekleştiğini savunan taraf.

Teknik görüşmelerden sonra AB komisyonu tarafından bir rapor ile AB üye ülkelerine bildiri göndererek Türkiye için vize muafiyetinin uygulaması talebi sunulmakta. Üye ülkeleri de kendi içlerinde uzlaşmaya vararak konunun Avrupa Parlamentosuna taşınıp burada oylamaya sunulması gerekmekte.

Mayıs 2019 Parlamento seçimleri var. Türkiye, vize konusuna ilişkin oylamanın parlamento seçimlerinden önce yapılmasına yönelik sürecin hızlı işletilmesini istiyor.