Türkan Hüseynova
4 years ago - 47 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Avrupa Birliği ile Orta Asya'nın Üst Düzey Siyaset ve Güvenlik Zirvesi Gerçekleşti

Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta, "Avrupa Birliği - Orta Asya" formatında 5. Üst Düzey Siyaset ve Güvenlik Diyaloğu gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği ile Orta Asya


Aşkabat'ta 9 Temmuz'da gerçekleşen Avrupa ile Orta Asya ülkeleri arasındaki bölgelerarası iletişim görüşmesi, 2013 yılından itibaren Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan dışişleri bakanlıklarının katılımı ile düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Afganistan temsilcileri de özel davetli olarak diyaloğa katıldı.

Diyalog, Avrupa Birliği ve sözü edilen ülkelerin, uluslararası ve bölgesel siyasi gündem meseleleriyle ilgili görüşlerin istikrarını sağlamak ve görüşlerini koordine etmek için işbirliğini artırma konusundaki karşılıklı iletişimi yansıtmaktadır. Ayrıca, diyalog Orta Asya'daki AB Stratejisi ve kalkınma programlarının uygulanmasına da kolaylıkları sağlıyor.

AB bunun yanı sıra, Orta Asya'daki meslektaşlarını Orta Asya Uyuşturucu Eylem Programı (CADAP) ve AB-ACT trans-bölgesel programı aracılığıyla uyuşturucu kaçakçılığına karşı koymada desteklemektedir.

Kaynak: orient.tm