Burak GÜRAN
3 years ago - 57 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Avrupa Birliği Vizesiz Seyahat İçin İşi Zora Soktu

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden (AB) vize muafiyeti alması için gerçekleştirmesi ön görülen 72 kriter bulunuyordu. AB’nin üzerinde en çok durduğu konu ise kişisel veri transferi konusunda Schengen ülkeleri ile işbirliği yapmak ve bu alt yapıya sahip olmak.

Avrupa Birliği Vizesiz Seyahat İçin İşi Zora Soktu


Kıbrıs Rum Kesimi, bu ülkeler arasında bulunmamasına rağmen, 04.07.2018 (dün) tarihinde onaylanan Avrupa Parlamentosu (AP) raporunda Türkiye’nin Kıbrıs Rum kesimini “Kıbrıs Cumhuriyeti” olarak tanıması ve tam işbirliği yapmasını, Kişisel Veri Transferi kriteri için ön koşul olarak belirledi.

Raporda, “kişisel verilerin transferi konusunda müzakerelerin başlaması için Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti de dahil, tüm AB üyeleri ile adalet ve içişleri alanlarında tam işbirliği yapmasının ön koşul olduğu önemle ifade edilir.” diye belirtti.

Türkiye, Europol ile söz konusu müzakereler için hazır olduğunu Şubat 2018’de bildirmişti. AB heyeti de, Mayıs ayında kriterleri denetlemek adına Türkiye’ye gelmişti.

Göçmen konusunda AB için hayati önem arz eden Geri Kabul Anlaşması’nı kabul etmek için Türkiye vize muafiyetinin eş zamanlı olarak sağlanması istiyor. Bu durumda gelinen noktada AB kurumları arasında şimdi nasıl bir uzlaşma sağlanacağı merak konusu.