Berna Usta
3 years ago - 1 Dakika, 14 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Avrupa Elektronik Atıklarını Yasa Dışı Şekilde Nijerya’ya Gönderiyor

Avrupa ülkelerinin her yıl yasa dışı şekilde on binlerce tonluk elektronik çöpü Nijerya’ya gönderdikleri ortaya çıktı.

Avrupa Elektronik Atıklarını Yasa Dışı Şekilde Nijerya’ya Gönderiyor


Avrupalı tüketiciler her yıl yaklaşık 12,3 milyon ton elektronik cihazı çöpe atıyor. Bu ülkeler ilk başta elektronik atıkları gömüyorlardı. Fakat daha sonra içlerindeki ağır metallerin çevreyi kirleterek insanlara zarar verdiğinin farkına vardılar.

Bu atıkları geri dönüştürmeyi deneseler de geri dönüştürme sürecinin maliyetli olmasından dolayı, elektronik atıklardan kurtulmak için yasa dışı yöntemler ile atık sorununu çözmeye çalıştılar.

ABD Çevre Koruma Ajansı ile Almanya Kalkınma Bakanlığı tarafından ve Birleşmiş Milletler Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada Avrupa’nın artık elektronik atıklarından kurtulmak için yasa dışı bir yola başvurmaya başladığını ortaya çıktı. Araştırmada Avrupa ülkeleri her yıl on binlerce ton kullanılmış elektronik cihaz ve bileşeni bir Afrika ülkesi olan Nijerya’ya gönderiyor.

Araştırma, her yıl Nijerya’ya gönderilen elektronik atıkların 60 bin ton kadar olduğunu ve bunların yüzde 77’sinin Avrupa ülkelerinden, geri kalanın ise ABD ile Çin’den geldiğini ortaya koydu.

Gizlice yürütülen bu yasa dışı uygulamada Avrupalı ihracatçılar, Nijerya tarafından talep edilen ikinci el otomobilleri gönderirken, konteynerlerde boş kalan bölümlere kullanılmış elektronik cihazlar ve bileşenler dolduruluyor.

Elektronik atıkların içinde bulunan civa, kadmiyum ve kurşun gibi tehlikeli maddeler barındırıyor. Bu maddeler kolaylıkla alev alabildiklerinden, Nijeryalılar için tehlike arz ediyor.

Kaynak: Habertürk