suzan besici
1 year ago - 1 Dakika, 20 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Avrupa Parlamentosu'ndan Çin'e Uyarı: Uygur Toplama Kamplarını Derhal Kapatın

Avrupa Parlamentosu Çin'i, toplama kamplarını kapatması ve Uygur Türklerine uygulanan keyfi tutukluluğa son vermesi konusunda uyardı. 

Avrupa Parlamentosu


Strazburg'da toplanan AP Genel Kurulu, Çin hükümetini haklarında herhangi bir suç isnadı, yargılama veya mahkumiyet kararı bulunmayan Uygur Türkleri, Kazak ve Tibetlilere yönelik sürdürülen keyfi tutuklamaları sona erdirmeye çağıran kararı 18'e karşı 505 oyla kabul etti.Alınan kararda, Uygur, Kazak ve Tibetlilere yapılan baskılardan kaygı duyulduğu belirtildi. 

Temel insan haklarının kısıtlandığı ve tutukluların durumunun kötüye gittiği belirtilen kararda,  Doğu Türkistan'daki toplama kamplarının ülke geneline yayılacağına ve yeni kampların inşa edileceğine yönelik endişelerin arttığı belirtildi.

Avrupa Parlamentosu


Avrupa Parlamentosu üyesi parlamenterler, Çin'i tüm gözaltı merkezlerini ve toplama kamplarını acilen kapatmaya ve tutuklanan insanları bir an önce serbest bırakmaya çağırdı.

Çin: Aşırıcı Fikirdeki İnsanları Topluma Kazandırıyoruz

Çin yönetimi, Doğu Türkistan'daki toplama kamplarının "yeniden eğitim" veya "mesleki eğitim merkezi" olduğunu iddia ederek dünyaya, esaret altındaki Doğu Türkistanlıları "aşırıcı fikirlerden arındırarak topluma kazandırılacak kişiler" olarak lanse ediyor.

Uluslararası örgütler, Çin'in kampları uluslararası heyetin incelemesine açmasını isterken, Çin yönetimi kendi belirlediği gözaltı merkezleri dışında kampların incelenmesini henüz kabul etmedi.

Avrupa Parlamentosu


BM yetkililerinin bölgede inceleme talebini ise Çin Komünist Partisi ve hükümet yetkilileri geri çeviriyor.

Çin, Doğu Türkistan'da bulunan kamplarda 1 milyon civarında Uygur ve Kazak Türkünü esaret altında tutuyor.

Uygurlara göre ise bu rakam gerçeğin çok altında. Uygurlar gerçek rakamın 3 milyondan fazla olduğunu belirtiyor. Toplama kampına alınan kişilerin çocukları ise ellerinden alınıyor ve bu çocuklardan bir daha haber alınamıyor.